در حال حاضر امتیازی برای این صفحه ثبت نشده است
امتیاز شما :

ترکیدگی لوله دستگاه صوتی

12 تیر ، 1402
خدمات فنی آریا
0 کامنت

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی از جمله روش های نوینی است که امروزه برای تشخیص ترکیدگی و رفع آن استفاده می شود. ترکیدگی لوله های مختلف در ساختمان ها یکی از دردسرهایی است که ممکن است برای هر خانواده ای پیش بیاید؛ در این وضعیت تشخیص محل ترکیدگی بسیار مهم است. استفاده از روش های سنتی مشکلات و خرابی های بسیار زیادی را ایجاد می کرد اما امروزه با استفاده از دستگاه های صوتی می توان با کمترین میزان آسیب به خانه، ترکیدگی و محل آن را تشخیص داد. با سایت خدمات فنی آریا همراه باشید تا به معرفی این روش بپردازیم.

تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه صوتی

دستگاه صوتی و تشخیص ترکیدگی لوله

نشتی لوله آب چیست؟

نشتی لوله آب یا فاضلاب به شرایطی گفته می شود که در آن آب از لوله به شکل پیش بینی نشده ای خارج می شود و باعث هدر رفت آب، کمبود فشار آن و حتی قطعی آب لوله کشی می شود. ترکیدگی، شکستگی، خوردگی و... از عوامل اصلی نشتی آب از لوله است. این مشکلات ممکن است برای سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان نیز رخ دهد. قیمت دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله آب کمی بالا است اما خوشبختانه شما نیاز به خرید آن ندارید و می توانید از شرکت های ارائه دهنده این خدمت کمک بگیرید. همچنین ما در یک مقاله به علت ترکیدگی لوله آب پرداخته ایم.

علت نشتی یا ترکیدگی لوله چیست؟

ترکیدگی لوله ها و یا نشتی آب از آنها ممکن است به دلایل مختلفی روی دهند. شناخت عوامل و علل ترکیدگی لوله قبل از تشخیص نشتی لوله آب با دستگاه صوتی کمک می کند تا علاوه بر حل مشکل اصلی از ترکیدگی مجدد لوله نیز جلوگیری به عمل آوریم. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • لوله در بعضی قسمت ها ضربه خورده است.
 • لوله ها مستهلک شده و عمر مفید آنها تمام شده است.
 • لوله در قسمتی دچار زنگ زدگی شده است.
 • ممکن است در فصل زمستان لوله دچار یخ زدگی شده باشد.
 • جنس لوله بی کیفیت بوده و به سرعت دچار مشکل شده است.
 • محل جای گذاری لوله مناسب نبوده و لوله دچار شکستگی یا ترکیدگی شده است.
 • ابزارهایی مورد استفاده برای باز کردن لوله ها به خوبی استفاده نشده اند.

تشخیص نشتی لوله آب با دستگاه

امواج صوتی و ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی چیست؟

روش های مختلفی برای تشخیص ترکیدگی و تعیین محل وقوع آن وجود دارد. استفاده از برخی از این روش ها هزینه هایی به مالک تحمیل می کند. برای مثال روش تخریب بخش هایی از دیوار برای سیستم لوله کشی توکار ممکن است باعث ایجاد خرابی های زیادی در بخش های مختلف ساختمان شود. اما در صورت استفاده از روش های نوینی مثل تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی می توان از خسارات احتمالی جلوگیری کرده و تشخیص دقیق تری انجام داد. دستگاه صوتی با ارسال امواج صوتی در داخل لوله ها تغییرات ناشی از فشار و سرعت آب و محل دقیق نشتی را مشخص می کند.

مزایای تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی چیست؟

از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث تخریب کمتر و در نتیجه آسیب رسیدن کمتر به بدنه ساختمان و لوله ها می شود.
 • دقت بالایی در تشخیص مکان ترک خوردگی لوله دارد.
 • سرعت تشخیص بالا است و به سرعت می توان پس از تشخیص نسبت به رفع ترکیدگی اقدام کرد.
 • می توان از آن در انواع لوله های فلزی، پلاستیکی، بتنی و... استفاده کرد.
 • در هزینه های اضافی تخریب، پرداخت قبض آب و... صرفه جویی می کند.
 • باعث صرفه جویی سریع در مصرف آب می شود.  
 • از گسترش آلودگی به محیط به سرعت جلوگیری می کند.
 • این دستگاه می تواند تا عمق 50 سانتی متری دیوار را شناسایی کند.

قیمت تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی چقدر است؟

با توجه به اینکه دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله آب در ساختمان یک دستگاه پیشرفته محسوب می شود و استفاده از آن هزینه های بالایی دارد قطعا این روش نسبت به سایر روش ها کمی هزینه بیشتری دارد. البته توجه داشته باشید که استفاده از این روش در هزینه های جانبی صرفه جویی قابل توجهی می کند. اما عوامل تاثیرگذار بر قیمت تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی شامل موارد زیر هستند:

 • نوع، کیفیت، برند، امکانات و هزینه های نگهداری دستگاه
 • اندازه و طول لوله مورد نظر
 • محل ترکیدگی لوله

البته توجه داشته باشید موارد مطرح شده قطعی نبوده و بهتر است برای کسب اطلاع دقیق از هزینه های این سرویس با شرکت های معتبر ارایه دهنده آن تماس بگیرید.

چگونگی تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله آب

تشخیص ترکیدگی لوله آب با دستگاه صوتی چگونه انجام می شود؟

به طور کلی می توان گفت که این دستگاه با استفاده از صدای آب، نشتی را تشخیص می دهد. چرا که وقتی لوله دچار ترکیدگی یا نشتی می شود صدای جریان آب تغییر می کند. تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه آکوستیک صوتی بیشتر در لوله هایی مورد استفاده قرار می گیرد که لوله کشی آب تحت فشار را داشته باشند. طول موج دستگاه آکوستیک تشخیص ترکیدگی با توجه به جنس لوله ها (آهنی، پلاستیک و...) متفاوت است.

عملکرد این دستگاه به شکلی است که با استفاده از صدایی که از نشتی لوله ها ایجاد می شود محل دقیق ترکیدگی را مشخص می کند. این دستگاه می تواند با استفاده از مبدل های صوتی خود درصد بسیار زیادی از نشتی ها را تشخیص دهد. سطح تقوت صدا به این بستگی دارد که نشتی چقدر بزرگ باشد. اگر نشتی کوچک باشد ردیاب صدای ضعیف تری تولید می کند و هر چه نشتی بزرگتر باشد فرکانس بلند تر است.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی توسط خدمات فنی آریا

آنچه لازم بود در مورد تشخیص نشتی لوله با دستگاه صوتی یا آکوستیک ارائه شد. گرچه راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد اما روش صوتی را باید یکی از بهترین روش های تشخیص ترکیدگی دانست. البته توصیه ما این است که با توجه به شرایط فیزیکی محل، نوع لوله کشی، هزینه ها و به طور کلی شرایط محل و ترکیدگی نسبت به انتخاب روش اقدام شود. شرکت خدمات فنی آریا یکی از شرکت های ارائه دهنده این خدمت در سطح شهر تهران است. دستگاه های مورد استفاده در این شرکت در دسته بهترین دستگاه های تشخیص ترکیدگی قرار گرفته و پرسنل نیز بسیار با تجربه و آموزش دیده می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید