امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

روش نشت یابی لوله آب با دستگاه های مختلف

23 تیر ، 1400
تخلیه چاه و لوله بازکنی آریا
0 کامنت

در بیشتر ساختمان ها وقتی متوجه نشتی آب می شویم که بیش از نیمی از دیوارها و سقف در اثر رطوبت فرو ریخته اند. امروزه روش های مختلفی برای پی بردن به ترکیدگی لوله ها وجود دارد. روش نشت یابی لوله آب با دستگاه از بهترین و مناسب ترین روش های این کار است.

ترکیدگی لوله بلای جان سازه ها

معمولا ساختمان ها بعد از مدتی که از زمان ساخت آنها می گذرد، دچار فرسودگی می شوند. این فرسودگی بیشتر در قسمت هایی که امکان خوردگی وجود دارد خود را نشان می دهد. لوله های آب و فاضلاب که بیشتر از آهن هستند در اثر رطوبت ناشی از آب به سرعت دچار خوردگی می شوند. ترکیدگی و نشت رطوبت در محل هایی که لوله ها از آن عبور کرده اند نشان از این گونه آسیب ها است. در گذشته با مشاهده رطوبت در قسمتی از دیوار یا سقف با امکان ترکیدگی در لوله ها قسمت وسیعی از دیوار تخریب می شد.

اما آیا واقعا هرگونه رطوبت نشان از ترکیدگی در لوله ها است. در این زمان مقدار قابل توجهی از هزینه ها صرف نیروی کاری می شد که محل مشاهده رطوبت را تخریب می کرد. هزینه های خرید لوله و بازسازی دوباره محل نیز به این موارد اضافه می شد و در انتها با کمترین نشانی از رطوبت بیشترین هزینه صرف تعمیر و تعویض لوله ها می شد. اما امروزه با استفاده از دستگاه های کاملا به روز و تجهیزات مدرن به سرعت می توان با کمترین خطا محل بروز مشکل را پیدا نمود و با این کار کمترین میزان هزینه صرف برطرف نمودن مشکل می شود.

نشتی یابی لوله کشی

نشتی یابی لوله کش

روش نشت یابی لوله آب با دستگاه

روش نشت یابی لوله آب با دستگاه روشی بسیار نوین با استفاده از دستگاه های مدرن است. این دستگاه ها با کمترین میزان خطا محل ترکیدگی در لوله ها را پیدا کرده و می توان به سرعت مشکلات به وجود آمده را برطرف نمود. استفاده از دستگاه های مدرن باعث کاهش هزینه ها و سرعت در انجام امور می شود. دستگاه های مختلفی عمل تشخیص ترکیدگی و نشت رطوبت را در سازه های مختلف انجام می دهند که به معرفی آنهای می پردازیم.

نشتی آب لوله کشی از سقف ساختمان

نشتی آب لوله کشی از سقف ساختمان

انواع دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله

دستگاه هایی که عمل تشخیص ترکیدگی در لوله ها را انجام می دهند به انواع مختلفی تولید می شوند. هر کدام از این دستگاه ها و روش نشت یابی لوله آب با دستگاه برای مکان خاصی مناسب است. برای همین در زمان مشاهده رطوبت در سازه خود تنها با مراجعه به سایت های ارائه خدمات و یا افراد با تجربه تمام امور تشخیص ترکیدگی لوله و رفع نم را به این گروه بسپارید. از انواع مختلف دستگاه های تشخیص نشتی آب می توان به این موارد اشاره نمود.

  • دستگاه هایی نشت رطوبت رادیویی
  • دستگاه های نشت رطوبت آکوستیک عقربه ای
  • دستگاه های نشت رطوبت دیجیتال

توجه نمایید که نوع دستگاه هایی که برای تشخیص ترکیدگی لوله مورد استفاده قرار می گیرند با دستگاه هایی که برای نشتی فاضلاب مورد استفاده قرارمی گیرند متفاوت است. برای همین سپردن این امور به افراد مطلع و با تجربه باعث کاهش هزینه های تشخیص و رفع ترکیدگی لوله ها می شود.

شناسایی محل نشتی با دستگاه

شناسایی محل نشتی با دستگاه

روش نشت یابی لوله آب با دستگاه صوتی

در این نوع روش نشت یابی لوله آب با دستگاه با استفاده از امواج صوت محل ترکیدگی لوله و نشت آب مشخص می شود. این نوع از بهترین روش ها تشخیص نشتی در سازه است. با این روش می توان هرگونه ترک و سوراخی را تا عمق حدود 40 سانتی متری از زمین در لوله ها مشخص نمود و با کمترین میزان تخریب اقدام به رفع مشکل نمود.

دستگاه های مادون قرمز

این روش نشت یابی لوله آب با دستگاه برای مشخص نمودن نشتی در عمق بیشتر است. روش تشخیص این دستگاه با استفاده از امواج مادون قرمز بوده و با ارسال امواج محل ترکیدگی به سرعت معین می شود. این روش نیز با کمترین میزان هزینه و تخریب همراه بوده و سرعت تشخیص نیز در این روش بسیار بالا است.

نشتی یابی با دستگاه های مادون قرمز

نشتی یابی با دستگاه های مادون قرمز

دستگاه های تصویری تشخیص نشتی در سازه

دستگاه های آکوستیک که به دستگاه های تصویری نیز شناخته می شوند با استفاده از امواج ترکیدگی در لوله ها را تشخیص می دهند. این دستگاه مجهز به نمایشگر و هدفون است. روش نشت یابی لوله آب با دستگاه آکوستیک در محیط ها که صدا بیشتر است انجام می شود. این دستگاه ها صداهای موجود در محیط را فیلتر نموده و تنها صدای نشت آب را مشخص می نماید. خود این دستگاه به انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی بوده و برای نوع خاصی از محیط ها قابل استفاده است.

دستگاه های تشخیص نشتی دیجیتال

این نوع روش نشت یابی لوله آب با دستگاه برای محیط های بسیار وسیع کاربرد دارد. از این نوع دستگاه بیشتر برای نصب بر روی شیرهای خط انتقال آب استفاده می شود. امواج و نویز آنها نشان دهنده بروز مشکل در خط انتقال آب است.

مطالب پرطرفدار را از دست ندهید

نشتی آب لوله کشی و تخریب دیوار ساختمان

نشتی آب لوله کشی و تخریب دیوار ساختمان

قیمت تشخیص نشتی آب با دستگاه

معمولا عوامل مختلفی باعث می شود تا قیمت روش نشت یابی لوله آب با دستگاه تعیین شود. اما چند عامل تاثیر زیادی در این قیمت گذاری دارند.
  • نوع دستگاه ها مورد استفاده؛ هر چه دستگاه از دقت و تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار باشد قیمت استفاده از آن نیز بیشتر خواهد بود.
  • محل و عمق نشتی آب، هر کدام از دستگاه ها قادر به تشخیص نشتی تا مقدار عمق معینی هستند. استفاده از دستگاه هایی که تشخیص نشتی را تا عمق بیشتر می دهند هزینه بیشتری نیز دارد.
  • مقدار نشتی و عمق آن
  • جنس لوله های سازه
  • قابل رویت بودن محل نشتی یا غیر قابل رویت بودن آن
  • میزان مصالح مورد نیاز بعد از تشخیص و رفع نشتی برای بازسازی محل
  • مدت زمان صرف شده برای انجام کار

برای تشخیص نشتی آب در سازه خود می توانید به سایت ما مراجعه و از گروه کاری با تجربه ما با بهترین و به روز ترین دستگاههای تشخیص نشتی آب استفاده نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید