امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی

19 خرداد ، 1400
تخلیه چاه و لوله بازکنی آریا
0 کامنت

همانطور که می دانید برای باز کردن لوله ها و چاه ها از عملیات فنر زنی بهره می برند که سر این فنر ها سر فنری وجود دارد که انواع مختلفی دارند. ما در این مقاله به معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی می پردازیم به دلیل اینکه یکی از مهمترین بخش کار فنر زنی انتخاب سر فنر مناسب مکان آن لوله یا چاه بوده تا آسیبی نبیند و بالاترین کارایی را داشته باشد. با انتخاب یک سر فنر خوب کمترین فشار به فرد لوله بازکن وارد می شود و در کوتاه ترین زمان بالاترین کارایی را دارد.

معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی و توضیحاتی در مورد آن

شاید در زمانیکه نام خرابی لوله و چاه به میان می آید اولین چیزی که به گوشتان رسیده باشد فنر رنی است، فنر زنی اولین راهکار برای باز کردن انواع لوله و چاه با هر عمق و جنسی می باشد اما این فنر فقط از خود فنر ساخته نشده است و دارای سر فنری می باشد که اغلب جنس آن فولاد مقاوم بوده و بر روی تمام فنر ها با هر جنس و طولی نصب می شود. فنر استفاده شده چه دستی باشد و چه با دستگاه فرقی نمی کند سر فنر آن یکی بوده و از یک جنس است فقط ممکن است با توجه به کارایی اشکال آن متفاوت باشد.

سر فنر لوله بازکنی

سر فنر لوله بازکنی

عملیات فنر زنی

اولین کاری که برای چاه ها و لوله های گرفته انجام می گیرد فنر زنی است که به دو شیوه دستی و با دستگاه انجام می گیرد و در نهایت اگر کارساز نباشد راه های مختلف را انجام می دهند. در کار های ساده تر فنر زنی با دست و بدون سر زن استفاده می شود و هرچه سخت تر بوده از فنر زنی با دست به همراه سرزن و در نهایت با دستگاه انجام می شود به همین دلیل در این مقاله به معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی پرداخته ایم.

معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی

با توجه به اینکه لوله ها و چاه های گرفته انواع مختلفی دارند سر فنر ها با توجه به آنها استفاده می شوند حتی می توان گفت در یک خانه سر فنری که برای چاه توالت، آشپزخانه و یا سینک استفاده می شود هر کدام با دیگری متفاوت می باشد. پس در اینجا به معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی می پردازیم:

  • سر فنر نیزه ای: همانطور که از اسم آن پیدا است نوک این سر فنر نیزه ای بوده و برای مناطقی مانند ماسه و خاکی که سفت شده اند یا اجسامی که درون آن ماسه و خاک سفت شده اند مناسب می باشد.
  • سر فنر لوله بازکنی اسیدی: با توجه به اینکه بعضی مناطق مانند لوله فاضلاب توالت اسیدی بوده یک فلز معمولی به درد نمی خورد و زود خراب می شود در این شرایط باید از سر فنر ضد خورندگی استفاده کرد مانند سر فنر اسیدی.
  • مدل الماسی: همانطور که می دانید الماس سنگ را خراش و یا خورد می کند پس سر فنر الماسی برای خرد کردن اجسام سخت مانند آجر و یا سنگ های موجود درون چاه مناسب است و کاربرد دارد.
  • سر فنر میله فنری: با معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی متوجه می شوید که در زمان هایی که لوله ها و یا چاه ها عمیق تر بوده و نیازی به فنر بلند تر است از سر فنر میله فنری برای اتصال کردن دو فنر استفاده می شود تا بتوان در عمق بیشتری این عملیات را انجام داد.
  • مدل چاقویی: در معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی یکی از خاص ترین مدل ها مدل چاقوی می باشد که برای پارچه یا مواد الیافی درون چاه گیر کرده است کاربرد دارد و بدین صورت بوده که پارچه را قطعه قطعه کرده تا راحت خارج شود.

انواع سر فنر لوله بازکنی

انواع سر فنر لوله بازکنی

آیا در همه فنرزنی باید از سر فنر استفاده کرد؟

در یک عملیات فنرزنی صد در صد همه سر فنر ها کاربرد ندارند و بهترین کار این است که بدانید کدام سر فنر برای مکان شما مناسب است.

حتی ممکن است برای برخی از لوله ها و یا چاه ها از سر فنر استفاده نشود و کاربردی تر است تا از خود فنر استفاده کنید با معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی به این موضوع بیشتر می توان اشاره کرد، البته در این موارد عملیات فنر زنی به طور کلی راندمان پایین تری نسبت به کار کردن با سر فنر لوله بازکنی دارد.

مطالب دیگر را از دست ندهید

نکته ای که وجود دارد این است که برای فنر لوله بازکن دستی بهترین گزینه این است که از سر فنر های مته ای استفاده نشود زیرا اگر داخل گرفتگی گیر کند باعث پیچاندن زیاد فنر شده و در نهایت شکستن فنر می شود.

سرفنر لوله بازکنی

سرفنر لوله بازکنی

از کدام سری برای چه نوع فنر لوله بازکنی استفاده شود؟

یک لوله بازکن امکان این را دارد تا از همه سر فنر ها استفاده کند اما لوله بازکن حرفه ای باید بداند که برای کدام مکان و چه لوله ای چه سر فنری را استفاده کند. یکی از نکاتی که در زمان فنر زدن به همراه انواع سر فنر ها وجود دارد این است که بدانید در زمانیکه فنر را از لوله عبور داده اید اگر دست را ثابت نگه دارید و تنها دکمه را بزنید فنر به جلو حرکت کرده و لوله را باز می کند اما در هنگامیکه فنر لوله بازکنی را بخواهید از درون لوله در پایان کار بیرون بکشید اگر فنر در داخل لوله گیر کرده باشد می توان چند بار کلید راستگرد و چپ گردی که روی دستگاه لوله بازکنی وجود دارد را فشرد، و در نتیجه به راحتی فنر را از داخل لوله فاضلاب خارج کرد.

سری فنر لوله بازکنی

سری فنر لوله بازکنی

قیمت و معرفی انواع سر فنر لوله بازکنی

با توجه به اینکه قیمت خرید فنر و سر فنر ها به غیر از سر فنر هایی خاص مانند الماسی و ... مناسب است باعث شده تا هزینه فنر زدن با سر فنر ها به طور دستی قیمتی مناسب دارد اما همانطور که تمام فعالیت ها با دستگاه ها قیمت های بالاتری دارند به دلیل هزینه دستگاه، تعمیر و ... موارد فنر زنی و لوله بازکنی به همراه سر فنر با دستگاه هم برای مشتریان قیمت های بالاتری را به همراه دارد.

قیمت سر فنر لوله بازکنی

قیمت سر فنر لوله بازکنی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید