امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

همه چیز درباره فنر برقی لوله بازکنی

15 فروردین ، 1400
تخلیه چاه و لوله بازکنی آریا
0 کامنت

آشنایی فنر برقی لوله بازکنی و روش کار فنر برقی

شاید برای شما هم مشکل گرفتگی چاه فاضلاب حمام، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و... پیش آمده باشد. روش های مختلفی برای باز کردن چاه فاضلاب وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. این مقاله فرصتی است برای آشنایی فنر برقی لوله بازکنی تا با شناخت این ابزار بتوانید به نحوه بهتری مشکل گرفتگی چاه فاضلاب را برطرف کنید.

انواع فنر برقی لوله بازکنی 

انواع فنر لوله بازکنی و نحوه کارکرد هر کدام

به طور کلی دو روش برای باز کردن لوله فاضلاب وجود دارد:

  • لوله بازکنی به روش دستی یا سنتی:

البته این روش در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است و امروزه به علت معایب و وقت گیر بودن این روش دیگر از این روش استفاده نمی شود. فنر لوله بازکنی معمولا از جنس فولاد است نوک فنر دارای ضخامت کمتری نسبت به کل فنر دارد و پیچ دار است روش کار به این شکل است که فنر را داخل لوله ای که گرفته شده قرار می دهند و با چرخش و بالا و پایین آوردن فنر سعی می کنند تا گرفتگی لوله را باز کنند معمولا در مواردی که گرفتی لوله به علت موهای بلند یا گیر کردن وسیله در داخل لوله باشد با استفاده از این روش لوله باز می شود ولی در گرفتگی لوله با چربی ها کار کمی مشکل تر می شود. در گذشته معمولا یک سر فنر را به دریل متصل می کردند تا راحت تر و سریعتر بتوانند گرفتگی را از بین ببرند اما سرعت حرکت دریل بسیار سریع است و در بسیاری از موارد موجب شکستگی لوله می شد و صاحب خانه بایستی هزینه بسیاری برای تعویض لوله پرداخت می کرد.

  • روش دوم آشنایی فنر برقی لوله بازکنی:

فنر برقی تشکیل شده از یک فنر با اندازه های مختلف که بین 1 متر تا 25 متر متغیر است و بسته به لوله شما از متراژ های مختلف فنر برای گرفتگی لوله فاضلاب استفاده می شود برای آشنایی فنر برقی لوله بازکنی خوب است بدانید که این فنر به یک موتور برقی متصل می شود و کار دریل را انجام می دهد البته کاملا اصولی و دیگر نباید نگران شکستگی لوله باشید زیرا حرکات و سرعت موتور برقی کاملا متناسب با سایز و ویژگی های لوله های فاضلاب طراحی شده است و حرکات چرخش و بالا و پایین فنر به طور کامل با قطر و ضخامت لوله هماهنگ است.

آشنایی فنر برقی لوله بازکنی و اجزای تشکیل دهنده آن

برای آشنایی فنر برقی لوله بازکنی ابتدا به این پرسش پاسخ می دهیم فنر برقی لوله بازکنی چیست؟ فنر برقی از اجزای ساده ای تشکیل شده است و دارای دو جزء اصلی است یک فنر پیچ دار و یک موتور با ابعاد مختلف که فشار و نیروی آن را می توانید متناسب با گرفتگی لوله فاضلاب تنظیم کنید این دستگاه به طور اختصاصی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب طراحی شده است.

آشنایی فنر برقی لوله بازکنی و روش کار دستگاه فنر برقی

همان طور که گفته شد فنر برقی از یک دستگاه برقی یا موتور و یک فنر تشکیل شده است برای آشنایی فنر برقی لوله بازکنی و روش کار آن در ابتدا تکنسین دستگاه برقی را به برق شهری وصل می کند برای جلوگیری از سوختن سایر وسایل برقی تکنسین به صاحبخانه توصیه می کند تا سایر لوازم برقی را از برق بکشید سپس فنر را وارد لوله فاضلاب می کنند و دستگاه در ابتدا به آرامی حرکات چرخشی و دورانی انجام می دهد تا جایی که به گرفتگی لوله برخورد کند آن گاه سرعت دستگاه را بیشتر می کنند تا گرفتگی ها به خوبی از فاضلاب عبور کند و به چاه فاضلاب برسد. پس از این که لوله باز شد مقدار زیادی آب گرم داخل لوله ریخته می شود تا گرفتگی ها را با خود به داخل چاه فاضلاب ببرد. فنر برقی دو نوع است سری نوک تیز که معمولا برای گرفتگی های سخت مانند سنگ، قیر و... کاربر دارد و سری پهن که برای گرفتگی مو و اشیای نرم مورد استفاده می گیرد که معمولا تکنسین مربوطه با پرسیدن سوالاتی و بسته به تجربه ی خود از یکی از این سری ها استفاده می کند.

رفع گرفتگی چاه با فنر لوله بازکنی برقیرفع گرفتگی چاه با فنر لوله بازکنی برقی 

ویژگی های دستگاه لوله بازکن برقی

برای آشنایی فنر برقی لوله بازکنی خوب است با برخی از ویژگی های دستگاه فنر برقی را بررسی کنید. همانطور که گفته شد این وسیله از یک موتور برقی کوچک و فنر به ارتفاع مختلف تشکیل شده به همین علت سبک و قابل حمل است. به راحتی در داخل ماشین سواری قرار می گیرد. ولتاژ برق موتور منطبق با ولتاژ برق شهری است. دارای سر فنرهای مختلف پهن و تیز است محفظه ای به موتور دستگاه متصل است که فنر را می توانید داخل محفظه بگذارید. عملیات لوله بازکنی با سرعت بیشتری انجام می شود.

انواع سر فنر لوله بازکنی

برای باز کردن لوله های مختلف سری های فنر تغییر می کند به عنوان مثال برای باز کردن چاه فاضلاب دستشویی سری فنر مخصوص به خود را استفاده می کنند برای حمام و آشپزخانه هم همینطور تغییر نوع سری فنر بستگی به نوع گرفتگی لوله دارد مثلا در آشپزخانه بیشتر اوقات گرفتگی به علت روغنی است که در غذا استفاده می شود و این روغن سبب جرم گرفتن لوله می شود برای آشنایی فنر برقی لوله بازکنی بهتر است با انواع سری فنر آشنا شوید.

  • سر فنری الماسی برای گرفتگی لوله بر اثر مواد سخت مثل سنگ کاربرد دارد.
  • سر فنری اسیدی برای سرویس های دستشویی استفاده می شود
  • سر فنری نیزه نوک تیز است برای باز کردن لوله بر اثر خاک و شن و ماسه کاربرد دارد
  • سر فنری کوزه و بررسی برای بازکردن لوله هایی است که معمولا به وسیله روغن جرم گرفته است
  • سر فنری چاقویی همان طور که از اسمش مشخص است به شکل چاقو است
  • سر فنری ابزار گیر قابلیت اتصال به سایر ابزارها را دارد
  • سری فنر میله فنری برای بلندتر کردن فنر از این سری استفاده می شود که سبب اتصال دو فنر به یکدیگر می شود

لوله بازکردن با پمپ هوا بهتر است یا فنر برقی؟

هر کدام از این وسایل مزایای و معایبی دارند ولی دستگاه پمپ هوا کثیف کاری بسیار زیادی دارد برای انواع گرفتگی ها نمی توان از آن استفاده کرد برای باز کردن لوله باید از یک طرف لوله که خروجی دارد لوله را بست سپس از طرف دیگر که گرفتگی در آن قسمت است لوله را باز کرد. اما در فنر برقی که امروزه بسیار متداول شده است برای انواع گرفتگی ها با تغییر سری فنری می توان استفاده کرد کثیف کاری ندارد بسیار راحت و سریع گرفتگی لوله را رفع می کند. شرکت خدمات فنی آریا با ارائه بهترین خدمات لوله بازکنی با بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات به صورت شبانه روزی و فوری در خدمت شما همراهان گرامی می باشد.

رفع گرفتگی لوله با فنر لوله بازکنی برقیرفع گرفتگی لوله با فنر لوله بازکنی برقی 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید