امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 4/3 از 5 (از 48 رای)
امتیاز شما :

بهترین روش رسوب زدایی لوله فاضلاب چیست

03 خرداد ، 1399
تخلیه چاه و لوله بازکنی آریا
0 کامنت

آشنایی با روش های از بین بردن جرم لوله فاضلاب 

یکی از مشکلاتی که در بیشتر خانه ها مخصوصا خانه های قدیمی به چشم می خورد، گرفتگی لوله فاضلاب می باشد که باعث بروز مشکلاتی چون گرفتگی سینک ظرفشویی، حمام و مهم تر از همه باعث ایجاد بوی در منازل می شود. گرفتگی لوله فاضلاب می تواند از نظری برخی افراد مشکل بزرگی نباشد ولی می تواند به مرور زمان به یک معضل بزرگ تبدیل شود از مسدود شدن چاه، از بین رفتن لوله ها و سینک، آسیب به تجهیزات داخلی لوله ها و ساختمان، خارج نشدن آب و ایجاد سیل در خانه می توان اشاره کرد. البته رسوب لوله فاضلاب و گرفتگی لوله ها به دلایل زیادی ایجاد می شود که باهم این دلایل را بررسی می کنیم و سپس راه حل هایی برای رفع گرفتگی و رسوب زدایی لوله ها را بررسی می نمایید.

رسوب چیست؟

به ته نشست ذرات که توسط جریان سیال منتقل و نهشته می شوند، رسوب گفته می شود. رسوب بیشتر از طریق عوامل طبیعی چون آب، باد و یخچال های طبیعی منتقل می شود. رسوب گذاری فرآیند است که از انباشت مواد تشکیل می شود. رسوب گذاری بیشتر در سطح تجهیزات و جایی تشکیل می شود. 

رسوب ها باعث بروز چه مشکلاتی در لوله های فاضلاب می شوند

از مهم ترین دلیل رسوب در لوله های فاضلاب، عبور سیالات و فاضلاب به طور دائم و مکرر از یک مسیر می باشد که به دلیل جریان آب به کل مسیر لوله منتقل می شود. گاهی به دلایل مختلف آب داخل لوله ها به کندی جریان دارد و بعضی از این فضولات داخل لوله باقی می مانند و به مرور ایجاد رسوب می کنند.

رسوب لوله های فاضلاب باعث مشکلات زیادی می شود که عبارتند از:

 • فرسایش و از بین رفتن لوله های فاضلاب
 • کاهش شدت جریان فاضلاب عبوری
 • گرفتگی لوله ها در فواصل زمانی کوتاه تر

جرم گیری لوله فاضلابجرم گیری لوله فاضلاب و رسوب برداری لوله ها 

رایج ترین دلایل گرفتگی و رسوب در لوله های فاضلاب 

دلایل زیادی برای رسوب لوله های فاضلاب و رسوب گیری لوله آب وجود دارد که عبارتند از:

 • گرفتگی لوله فاضلاب به علت جمع شدن مو: یکی از اصلی ترین گرفتگی ها می توان به جمع شدن مو اشاره کرد که می تواند با چربی ها و غذا ها ترکیب شود و در لوله یک چسبندگی ایجاد کند که خود یکی از عامل های رسوب در لوله ها می باشد.
 • رسوب صابون و گرفتگی لوله فاضلاب: صابون هم می تواند باعث رسوب در لوله ها شود زیرا صابون ها از چربی ساخته شده اند و چربی در لوله عامل اصلی رسوب می باشد این رسوب حتی باعث ایجاد لکه در شیرآلات نیز می شود.
 • تجمع کثیفی و گرفتگی و رسوب لوله: ما برای پاکیزگی هر چیزی آن را شست و شو می دهیم ولی باید بدانیم گاهی این شست و شو ها می تواند باعث ایجاد رسوب و گرفتگی در لوله ها شود مثل پرز لباس.
 • تجمع باقیمانده غذا و ایجاد گرفتگی و رسوب در لوله ها: سعی کنید تا حد ممکن از ورود باقی مانده غذا ها به داخل لوله ها جلوگیری نمایید زیرا با روغن و رسوب آب ترکیب شده و باعث گرفتگی و رسوب در لوله ها می شود.
 • رسوب مواد معدنی: مواد معدنی با حل شدن در آب باعث رسوب می شود همچنین سختی آب های لوله کشی خود یکی از دلایل رسوب و گرفتگی می باشد.
 • سیمان سفید: گاهی هنگام ساخت و ساز و بنایی مطالح ساختمانی می تواند وارد لوله ها شود و با ترکیب شدن با آب ایجاد سختی و رسوب کند که می تواند مشکلات زیاد را برای شما ایجاد نماید.
 • قدیمی بودن ساختمان و لوله های فاضلاب: هر چقدر هم مواظب ورود مواد و جلوگیری از گرفتگی لوله ها شویم، به مرور زمان در لوله ها رسوب ایجاد می شود و می تواند این قدیمی بودن مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند.

بهترین روش رسوب زدایی لوله فاضلاب

بهترین روش های از بین بردن رسوب لوله آب و نحوه رسوب گیری لوله های آب به شرح زیر است: 

 • راه های مختلفی برای از بین بردن رسوبات داخل لوله های فاضلاب وجود دارد که می توان از متخصصان لوله بازکنی اشاره کرد که با استفاده از فنر اقدام به رفع گرفتگی و رسوب لوله می نمایند. فنر ها بسته به گرفتگی و رسوب لوله در اندازه های مختلفی ارائه می شوند که همراه با جریان آب گرم همراه است. آب گرم باعث می شود رسوب های داخل لوله و فنر شسته شوند و روند کار را آسان می کند.
 • یکی از روش های خانگی این است که شما می توانید به طور ماهانه با شدت داخل لوله ها آب گرم بریزید و مانع از رسوب در لوله های فاضلاب و رسوب زدایی سیفون توالت شوید.
 • البته از مواد شیمیایی نیز مثل انواع اسید هایی که برای رفع رسوب در لوله ها در نظر گرفته شده است نیز می توانید استفاده نمایید البته این روش توصیه نمی شود زیرا بعضی از اسید ها بسیار قوی هستند و می توانند باعث پوسیدگی و یا از بین رفتن لوله ها شوند.
 • از ورود اجسام تیز برای رفع رسوب و گرفتگی لوله جدا خوداری کنید چون ممکن است باعث سوراخ و پارگی در لوله های شوید که می تواند مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

روش های رسوب زدایی لوله های فاضلاب خانگیطریقه رسوب زدایی لوله آب گرم و رسوب زدایی لوله های ساختمان 

شرکت خدمات فنی آریا با ارائه بهترین خدمات در کنار شما همراهان گرامی می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید