امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 3/5 از 5 (از 44 رای)
امتیاز شما :

حفر چاه آب و فاضلاب چگونه انجام می گیرد

24 بهمن ، 1398
تخلیه چاه و لوله بازکنی آریا
0 کامنت

حفر چاه آب و فاضلاب برای هر ساختمان از مهمترین مواردی است که برای سیستم تخلیه فاضلاب در یک ساختمان مورد نیاز است. البته امروزه در کشور ایران سیستم دفع فاضلاب به صورت شهری درآمده و بیشتر ساختمان ها به این سیستم متصل هستند. در این مقاله با چگونگی کندن چاه آب و فاضلاب برای منزل آشنا می شویم.

حفر چاه آب و فاضلاب

اگر منزل شما به سیستم دفع فاضلاب شهری متصل نشده و شما در پی حفر چاه آب و فاضلاب جدید برای منزل خود هستید باید به یکسری از موارد توجه نمایید. ابتدا اینکه بدانید چه نوع چاهی برای منطقه سکونت شما مناسب است. در این موارد انتخاب نوع چاه به نظر متخصص در این امر بستگی دارد زیرا چاه ها بسته به نوع خاک منطقه به دو نوع مختلف حفر می شوند.  البته توجه نمایید که در بعضی از مناطق نیز به علت بالا بودن سطح آب های زیرزمینی نمی توان در منزل  بعضی از چاه ها را حفر نمود. بنابراین حتما قبل از  حفر چاه آب و فاضلاب برای منزل خود با یک فرد آگاه و مطلع در این زمینه مشورت نمایید و سپس اقدام به این کار کنید.

حفر چاه آب و فاضلاب

چه دلایلی باعث حفر چاه آب و فاضلاب جدید در منزل می شود

در هر ساختمان وجود چند چاه بسیار ضروری است. اما در بعضی از مواقع بنا به دلایلی مجبور به حفر چاه آب و فاضلاب جدید برای منزل خود هستیم. برخی از این دلایل عبارتند از:

در بعضی از مواقع چاه های قدیمی سرریز می شوند و امکان تخلیه چاه نیز برای آنها وجود ندارد. و یا اینکه تخلیه چاه برای آنها جوابگو نیست.
در صورتی که به ساختمان طبقات دیگری اضافه شود. در این صورت لازم است که به حفر چاه فاضلاب در منزل اقدام شود.
برای ساختمان های نوساز نیاز به حفر چاه جدید فاضلاب است.
در صورتی که چاه ساختمان ریزش کند و امکان ترمیم آن نیز وجود نداشته باشد.

دلایل حفر چاه آب و فاضلاب جدید

چند نوع چاه آب و فاضلاب می توان حفر نمود

در ایران دو نوع چاه آب و فاضلاب می توان حفر کرد.  یا چاه ها از نوع چاه فاضلاب جذبی هستند و یا اینکه چاه فاضلاب سپتیک هستند. البته با توجه به نوع خاک منطقه می توان نوع حفر چاه آب و فاضلاب را  انتخاب نمود. حفر چاه باید توسط متخصصین این امر صورت گیرد و باید با توجه به نوع خاک، نوع چاه، عمق آن و همینطور قطر دهانه چاه تخمین زده شود.

چه زمانی می توان اقدام به حفر چاه نمود

در صورتی که بنا به هر دلیلی نیازمند حفر چاه آب و فاضلاب در منزل خود هستید باید بدانید که چه زمان برای حفر چاه فاضلاب و آب مناسب است. برای این کار باید ابتدا بدانید که چه زمانی آب های زیرزمینی در کمترین حد خود قرار دارند. در این صورت می توانید بدون به وجود آمدن مشکل اقدام به حفر چاه جدید نمایید.

اما برای اینکه آب های زیرزمینی در پایین ترین حد خود قرار بگیرند شما باید از شرایط منطقه ای محل ساختمان نیز مطلع باشید. در کشور ایران بارندگی در ماه های مرداد و شهریور در کمترین مقدار خود است. و این زمان نیز مناسب ترین زمان برای حفر چاه جدید است. البته توجه نمایید که در این زمان برای حفر چاه جذبی مناسب است.

زمان مناسب برای حفر چاه

چاه فاضلاب در چه مکانی باید حفر شود

یکی از مهمترین مواردی که برای حفر چاه آب و فاضلاب باید در نظر گرفته شود محل دقیق حفر آن است. زیرا در غیر این صورت چاه حفر شده کارایی مناسبی نداشته و به سرعت تخریب و یا پر می شود. فراموش نکنید که این موارد در حفر چاه جذبی اهمیت دارد.

از مهمترین موارد هنگام حفر چاه در نظر گرفتن خاک محل است. این خاک باید قدرت جذب بالایی داشته باشد.  خاک های شنی و ماسه ای از جمله مناسب ترین نوع خاک برای حفر چاه است.
سعی شود حفر چاه آب و فاضلاب منزل در محلی باشد که زیاد محل عبور و مرور افراد نباشد.
به لوله کشی ها هنگام حفر چاه دقت شود. نباید لوله کشی در محل حفر چاه وجود داشته باشد.
در صورتی که اقدام به حفر چاه آب می کنید نباید نزدیک آن چاه فاضلاب حفر شود. این کار باعث آلودگی آب می شود.

چه فاضلابی در کجا باید حفر شود

عمق هر چاه چگونه تعیین می شود

در صورتی که چاه فاضلاب حفر می نمایید باید بدانید که عمق آن تا چه اندازه ای مناسب است.  به عمق نیز به مواردی بستگی مستقیم دارد. از جمله این موارد می توان به این نکات اشاره نمود.

  • خاک منطقه محل حفر چاه
  • ظرفیت مورد نیاز.
  • وزن ساختمان. این وزن بر روی عمق چاه تاثیر زیادی دارد و باید حتما محل چاه و عمق مناسب آن توسط افراد خبره تعیین شود.

چگونه چاه آب و فاضلاب حفر کنید

در ادامه می خواهیم با انواع روش حفر چاه آب و فاضلاب آشنا خواهید شد:

روش مکانیکی: این روش یکی از کارآمدترین نوع حفر چاه است. این کار نیز به سه روش انجام می پذیرد. دستگاه حفاری ضربه ای، حفاری چرخشی، یا ترکیبی از هر دو نوع حفاری.

روش حرارتی:  برای این کار از انرژی حرارتی برای حفر و سوراخ کردن سطح زمین استفاده می شود.

روش حفر آبی: این کار با استفاده از فشار آب انجام می پذیرد.

روش لرزشی: یکی از پرکاربردترین نوع این روش ها، روش مافوق صوت است. با ایجاد فرکانس  زیاد سنگ ها در این روش به سادگی شکسته می شوند.

روش شیمیایی: این روش با فعل و انفعالات شیمیایی انجام می پذیرد. این نوع حفر نیز به دو روش انجام می گیرد.

روش الکتریکی: برای شکستن سنگ ها در این روش از جرقه الکتریکی استفاده می شود. و سنگ ها فقط خرد می شوند.

روش لیزری: با اشعه لیزر می توان به سادگی در سنگ گودال حفر نمود. قدرت و شدت اشعه لیزر در این روش بسیار مهم است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید