در حال حاضر امتیازی برای این صفحه ثبت نشده است
امتیاز شما :

دلایل استفاده جوامع پیشرفته از تخلیه سپتیک تانک

10 اردیبهشت ، 1399
تخلیه چاه و لوله بازکنی آریا
0 کامنت

چرا جوامع پیشرفته از تخلیه سپتیک تانک استفاده می کنند

امروزه با افزایش جمعیت و کمبود زمین دیگر افراد برای دفع فاضلاب های شهری اقدام به حفر چاه نمی کنند بلکه از سیستم تخلیه سپتیک تانک استفاده می کنند. سیستم سپتیک تانک دارای فواید بسیاری است و بارزترین فایده ی آن رفع مشکلات و معایب حفر چاه می باشد. 

در ادامه با مفهوم سپتیک تانک، فواید سپتیک تانک، زمان و نحوه تخلیه مخزن و اینکه در چه مکانی می توان از چنین تکنولوژی استفاده کرد آشنا می شویم. امروزه در بسیاری از کشور های مدرن و پیشرفته از تکنولوژی سپتیک تانک جهت دفع فاضلاب استفاده می شود.

نمای یک سپتیک تانک بزرگ

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک یکی از ابتدایی ترین واحد های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسان می باشد در حقیقت فاضلاب در مخزن سپتیک تانک توسط فرایند ته نشینی، شناورسازی و بیولوژیکی تصفیه می شود. از مخزن های سپتیک تانک در واحد های مسکونی و ویلایی، اداری، کارگاه های عمرانی، کارخانه ها، رستوران ها و هتل ها بسیار استفاده می شود.

نمای یک سپتیک تانک

تخلیه سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک در فاضلاب های ساختمانی باید به صورت دوره ای انجام شود چرا که در صورت عدم تخلیه به موقع، در مخزن لجن و زباله انباشته می شود و سبب اختلال کارکرد مخزن می شود. عمل تخلیه سپتیک تانک توسط شرکت های تخلیه چاه انجام می شود و در صورت نیاز می توان پس از تخلیه، مخزن را برای بهبود کارکرد شست.

فواید تخلیه سپتیک تانک

در واقع فواید سیستم تخلیه سپتیک تانک تاثیر بسزایی در استفاده و جایگزینی این سیستم بر حفر چاه دارد.

- نصب و راه اندازی به سرعت انجام می شود.

- به دلیل قرارگیری در داخل زمین نیازی به فضای فیزیکی ندارد.

- مناسب برای مناطقی فاصله آب های زیرزمینی از سطح زمین اندک می باشد.

- مناسب برای مناطق کوهستانی که زمین جذب کننده مناسب آب نمی باشد.

سپتیک تانک و نمای یک چاه

زمان تخلیه سپتیک تانک چگونه تشخیص داده می شود؟

در نظر بگیرید فرایند کارکرد مخزن جمع آوری زباله واحد مسکونی مختل شود در پی آن برای ساکنین چه مشکلاتی به وجود می آید؟ در نتیجه استفاده از تکنولوژی سپتیک تانک در ساختمان و واحد های پرجمعیت انتخاب مناسب و هوشمندانه می باشد ولیکن تخلیه به موقع سیستم سپتیک از انتخاب و استفاده آن بسیار حائز اهمیت تر می باشد از این رو عوامل بسیاری بر زمان تخلیه سپتیک تانک تاثیر می گذارد که در ادامه به برخی از این عوامل می پردازیم.

- میزان جمعیت در ساختمان

- میزان گنجایش سپتیک تانک

- نحوه بهره برداری سیستم سپتیک تانک 

- حجم فاضلاب موجود در مخزن

- میزان حجم مواد جامد در برابر لجن های تجزیه نشده

با بررسی موارد بالا به راحتی می توانید زمان دقیق تخلیه سپتیک تانک را تشخیص دهید.

در چه مواردی از سیستم سپتیک تانک

در گذشته ساختمان های مسکونی و اداری جهت جمع آوری فاضلاب و زباله های خانگی اقدام به حفر چاه می کردند که حفر چاه مشکلات بسیاری برای افراد و جامعه به همراه داشت از بارزترین مشکلات حفر چاه در منازل می توان به نشست و ریزش چاه پس از گذشت چند سال، محدود بودن عمر چاه، ورود فاضلاب به آب های زیرزمینی و آلودگی آب های شیرین اشاره کرد از این رو استفاده از سیستم های سپتیک تانک بهترین جایگزین حفر چاه می باشد که نه تنها مشکلات و معایب حفر چاه را رفع نمود بلکه سبب سودآوری در صنعت آبیاری شهری شد. در واقع ساختمان های مسکونی، اداری و غیره سیستم سپتیک تانک در حفره ای در زمین قرار می دهند و در زمان موعود توسط شرکت های تخلیه فاضلاب تخلیه و شستشو می شود با این عمل خطر ریزش چاه و کمبود مکان برای حفر چاه به سادگی رفع می شود و در زمان تخلیه سپتیک تانک از آب تصفیه شده جهت آبیاری فضای سبز شهری استفاده می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید