امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 4 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

12 مشکل سرویس بهداشتی حمام

28 اردیبهشت ، 1402
خدمات فنی آریا
0 کامنت

چند مشکل رایج در سرویس بهداشتی و حمام ممکن است شما را در مورد کارایی خانه خود دچار تردید کند. دستشویی ها و حمام ها همیشه مکان هایی پر کاربرد در منازل محسوب می شوند که تمام اعضای خانواده از آنها استفاده می کنند. بنابراین با توجه به این موضوع نگهداری تمیز و بهداشتی از این مکان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از مشکلات سرویس بهداشتی و حمام بسیار رایج و همه گیر است اما این مشکلات راه حل هایی نیز دارند که در این مطلب از سایت خدمات فنی آریا قصد داریم روش های حل مشکل و تعمیرات آنها را بیان کنیم.

مشکلات رایج سرویس بهداشتی و حمام

فرقی نمی کند که خانه خود را به تازگی از سازنده تحویل گرفته اید یا چندین سال از ساخت آن می گذرد. سرویس بهداشتی و حمام یکی از پر استفاده ترین قست ها در هر خانه محسوب می شود که اهمیت عملکرد صحیح و حفظ بهداشت و نظافت در آن بسیار زیاد است. با گذر زمان و افزایش طول عمر ساختمان دیده شدن برخی مشکلات رایج سرویس بهداشتی و حمام کاملا قابل انتظار است. این مشکلات ممکن است در مورد بخش های مختلف مثل تهویه، لوله کشی اب و فاضلاب، بهداشت محیط، عملکرد صحیح شیر آلات، سیم کشی برق و... رخ دهد که در ادامه آنها را بررسی کرده و راهکار هایی ارائه می دهیم.

1. مشکل رایج تهویه هوا در حمام و سرویس بهداشتی

حمام و سرویس های بهداشتی به دلیل شرایط خاص مثل کوچک بودن فضا و رطوبت بالا نیاز به تهویه هوای مداوم دارند. اگر تهویه هوای سرویس بهداشتی و حمام مناسب نباشد ممکن است باعث احساس بوی نامطبوع، گسترش آلودگی، بالا رفتن میزان رطوبت و آسیب به وسایل داخل حمام و دستشویی شود. بنابراین همیشه سیستم تهویه و عملکرد صحیح آن را بررسی کرده و در صورت مشاهده مشکل حتما از یک تعمیرکار برای اصلاح آن استفاده کنید.

تهویه هوای سرویس بهداشتی و حمام

تهویه هوای سرویس بهداشتی و حمام 

2. مشکل چکه کردن شیرآلات سرویس بهداشتی و حمام

این مشکل رایج توالت و حمام را همه ما تجربه کرده ایم. به جرات می توان گفت یکی از پر شمارترین خرابی های مربوط به تاسیسات ساختمان همین موضوع است. پیشنهاد می شود از شیرآلات با کیفیت برای منزل خود استفاده کنید. اما در صورت نشتی یا چکه کردن شیرآلات باید از متخصصان تاسیسات برای تعمیر آن کمک بگیرید.

3. مشکل ترک و شکستگی کاسه توالت

جنس کاسه توالت سنتی و فرنگی معمولا نوعی خاص از چینی است. معمولا چیزی که باعث شکستن آنها می شود ضربه یا انقباض و انبساط شدید در اثر تغییر ناگهانی دما است. برای ترمیم شکستگی کاسه توالت می توانید از چسب های مخصوص استفاده کنید. اما در برخی موارد به دلیل شدت آسیب راهی به جز تعویض کاسه توالت یا توالت فرنگی خود نخواهید داشت.

3. گرفتگی سینک روشویی سرویس بهداشتی

یکی از قسمت های مهم سرویس های بهداشتی سینک روشویی است. این سینک با گذر زمان کثیف شده و به دلیل ورود زباله ها، مو و برخی از رسوبات ظرفیت خروج آب از آن کاهش پیدا می کند. برای تعمیر باید سیفون سینک را باز کرده و پس از تمیز کردن آن را دوباره نصب کنید. هر چند می توانید از لوله بازکن موجود در بازار نیز استفاده کنید. همچنین در برخی موارد می توانید از خدمات لوله بازکنی شرکت های معتبر در این زمینه بهره بگیرید. 

گرفتگی سینک روشویی

گرفتگی سینک روشویی

4. مشکلات مربوط به افتادن اشیا به چاه فاضلاب توالت یا حمام

یکی از شایع ترین مشکلات در مورد چاه های فاضلاب دستشویی یا حمام، ورود اشیای بزرگ به داخل چاه است که باعث گررفتگی چاه شده و مشکات بعدی را به وجود می آورد. لوازم حمام و توالت، موبایل، انگشتر، النگو، گوشی موبایل و اسباب بازی بیشترین اشیایی هستند که احتمال سقوط آنها به داخل چاه وجود دارد. برای حل این مشکل اگر امکان خارج کردن شی با استفاده از دست (با دستکش) را ندارید باید قلابی ساخته و آنرا خارج کنید. در شرایط حساس می توانید از متخصصات تاسیسات کمک بگیرید.

افتادن وسایل در توالت فرنگی

افتادن وسایل در توالت فرنگی

6. مشکل نشتی سیفون توالت ایرانی و فرنگی

سیفون ها در دستشویی ها عملکردی ساده دارند اما اگر کیفیت خوبی نداشته باشند به زودی خراب می شوند. خرابی سیفون ممکن است باعث استشمام بوی نامطبوع در توالت و آلودگی محیط شود. برای حل این مشکل در سیفون را باز کنید و انرا بررسی کنید. اگر مشکل از طرف شما غیر قابل حل است از یک متخصص برای تعمیر سیفون توالت کمک بگیرید.

7. نشت آب و رطوبت به دیوار

اما از دیگر مشکلات رایج توالت و حمام نفوذ رطوبت به دیوار است که ممکن است باعث ایجاد بوی نم و صدمه به دیوار، کف یا حتی اسکلت ساختمان شود. برای حل این مشکل نیاز به عایق بندی با نوارهای مخصوص یا استفاده از دوغاب دارید. البته توصیه می شود دیوار یا کف تخریب و عایق بندی کامل صورت بگیرد.

8. رسوب سردوشی حمام

آب لوله کشی شهرهای مختلف حد متفاوتی از املاح را با خود به همراه دارند. این املاح باعث رسوباتی در دهانه شیر و داخل سیستم لوله کشی می شوند که در دراز مدت ممکن است باعث گرفتگی خروجی های کوچک مثل سردوشی های حمام شود. برای رسوب زدایی سردوش ابتدا آن را جدا کرده و هنگام شستشو با برس،  از سرکه یا مواد شوینده استفاده کنید.

9. رشد کپک و قارچ در دیواره حمام و سرویس بهداشتی

این موضع را باید یکی از مشکلات بهداشتی بسیار رایج در حمام یا توالت ها دانست. برای این مشکل بهتر است ابتدا پیش گیری کنید. نبود نور و تهویه مناسب بهترین بستر برای رشد قارچ و کپک ها است. بنابراین در درجه اول سعی کنید تهویه و نور کافی را حتی در زمان عدم استفاده تامین کنید. اما در صورت مشاهده قارچ ها و کپک ها باید به طور منظم شستشو با مواد ضدعفونی کننده را در دستور کار خود قرار دهید.

10. گرفتگی چاه توالت و حمام

به جز ورود اشیا بزرگ خارجی ممکن است مشکلات دیگری باعث گرفتگی چاه توالت یا حمام شما شده باشد. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا از روش های مرسوم مثل فنرزنی، استفاده از مواد لوله بازکن (مایع های صنعتی یا سرکه و جوش شیرین) یا قلاب فلزی استفاده کنید. مشکل گرفتگی ممکن است برای توالت فرنگی نیز پیش آید که در این صورت نیاز است تا از شرکت های ارائه دهنده خدمات رفع گرفتگی توالت فرنگی کمک بگیرید.

11. بوی بد فاضلاب در حمام و توالت

ممکن است در سرویس بهداشتی یا حمام خود با مشکل استشمام بوی بد مواجه شده باشید. بهتر است در درجه اول منشا بو را شناسایی کنید و از عملکرد صحیح سیستم تهویه هوای حمام یا توالت اطمینان حاصل کنید. در صورتی که منشا بو را پیدا نکردید می توانید با شرکت های متخصص در این امور تماس گرفته و درخواست مشاوره کنید.

12. نشت آب از زیر توالت فرنگی

یکی از مشکلات رایج توالت فرنگی نشت آب از زیر آن است. در این وضعیت ابتدا شرایط توالت فرنگی را بررسی کرده و در صورتی که متوجه علت نشتی نشدید با شرکت های متخصص در امور تاسیسات ساختمان تماس بگیرید تا با حضور خود نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

رفع مشکلات حمام و سرویس بهداشتی با خدمات فنی آریا

در مطلبی که مطالعه کردید چند مشکل رایج در سرویس بهداشتی و حمام و روش های تعمیر آن را با هم مرور کردیم. گرچه بسیاری از مشکلات معرفی شده در خانه و به وسیله خود افراد قابل حل است اما در برخی از موارد خاص نیاز به دریافت کمک از سوی متخصصان خواهید داشت. شرکت خدمات فنی آریا از شرکت های تاسیساتی شناخته شده در سطح شهر تهران است که می تواند گزینه خوبی برای ارائه مشاوره خدمات تعمیراتی و تاسیساتی باشد.

   
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید