در حال حاضر امتیازی برای این صفحه ثبت نشده است
امتیاز شما :

بهداشت و ایمنی در لوله بازکنی و تخلیه چاه

25 فروردین ، 1402
خدمات فنی آریا
0 کامنت

بهداشت و ایمنی در لوله بازکنی و تخلیه چاه چنان از اهمیت بالایی برخوردار است که تبدیل به یکی از معیارهای مشتریان برای انتخاب شده است. همانطور که می دانید لوله بازکنی و تخلیه چاه از جمله عملیاتی است که در طول آن افراد با آلودگی ها سر و کار دارند. لذا در این شرایط اهمیت پاکیزگی حین انجام کار و رعایت بهداشت از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه نیز اطلاع دارند که در صورت رعایت بهداشت مشتریان بیشتری خواهند داشت. بنابراین قصد داریم تا در این مقاله از سایت خدمات فنی آریا به این موضوع بپردازیم. 
بهداشت و ایمنی در لوله بازکنی و تخلیه چاه

ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی

رعایت اصول بهداشت و ایمنی در لوله بازکنی و تخلیه چاه

یکی از موضوعات مهم در انجام فعالیت های مرتبط با تاسیسات ساختمان رعایت اصول ایمنی است. با توجه به اینکه تخلیه چاه و لوله بازکنی، لوله کشی، اصلاح سیستم فاضلاب و... کارهایی با حساسیت بالا و خطرات احتمالی بسیار است، رعایت دو اصل بهداشت و ایمنی کمک شایانی به اجرای بهتر پروژه های مرتبط و کسب بهترین نتیجه می کند. بهداشت و ایمنی در بسیاری از مواقع مکمل هم محسوب می شوند و می توانند بر روی یکدیگر تاثیر بگذارند. در ادامه به بررسی نکات مهم مرتبط با این اصول می پردازیم.

اهمیت رعایت بهداشت در لوله بازکنی

فاضلاب محل تجمع انواع آلودگی ها است. این آلودگی ها شامل فضولات انسانی، زباله ها، آب های آلوده، میکروب ها، قارچ ها و... است. علاوه بر این سیستم لوله کشی فاضلاب به دلیل شرایطی که دارد محل مناسبی برای زندگی انواع موجودات زنده موذی مثل سوسک و موش است. این موضوع لزوم رعایت نکات بهداشتی در لوله بازکنی را بیشتر کرده است. از جمله آلودگی هایی که در انواع روش های لوله بازکنی ایجاد می شود باید به لوله بازکنی با فنر و لوله بازکنی با فشار هوا اشاره کرد. فنر پس از استفاده به انواع و اقسام آلودگی ها دچار می شود.

لذا در این شرایط تکنسین لوله بازکنی باید توجه ویژه داشته باشد تا آلودگی های فنر به محیط انتقال پیدا نکند. از طرف دیگر روش دیگری که برای باز کردن لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد، روش ایجاد فشار هوا در لوله های فاضلاب است. هر گونه فشار بیش از اندازه ممکن است به ترکیدگی لوله و آغشته شدن محیط به کثافات و آلودگی ها بیانجامد. متخصصین لوله بازکنی باید حتما تمام جوانب و اصول بهداشتی را برای انجام فعالیت های خود در نظر بگیرند. 

نکات ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی

نکات ایمنی و بهداشت در تخلیه چاه

اهمیت رعایت ایمنی در لوله بازکنی

لوله بازکنی به دلیل سر و کار داشتن با انواع و اقسام وسایل خطرناک توانایی بالقوه زیادی در ایجاد حوادث مختلف دارد. برای مثال برخورد فنر به قسمت های مختلف ممکن است باعث آسیب به وسایل و اشیا، صدمه دیدن سیستم لوله کشی فاضلاب و حتی انسان ها شود. راه های مختلف دیگر برای انجام این کار نیز ممکن است خطر آفرین باشد. برای مثال استفاده از اسید های خطرناک و درست استفاده نکردن از آنها مستقیما سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

 نکات ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی

از جمله مهم ترین این نکات عبارتند از:

 • در زمان استفاده از محلول های شیمیایی باید حتما از دستکش و ماسک استفاده نموده و فاصله کافی را با محلول حفظ شود.
 • استشمام و بو کردن محلول های شیمیایی کاملا ممنوع است.
 • به هیچ عنوان نباید چند محلول شیمیایی را بدون توجه به نتیجه ترکیب آنها با هم مخلوط کرد.
 • فنر زنی باید با سرعت های بسیار پایین شروع شود.
 • در زمان فنرزنی نیز باید از دستکش و ماسک استفاده کرد.
 • محلول های شیمیایی باید دور از دسترس کودکان باشند.
 • بلافاصله پس از اتمام کار باید دستگاه از برق جدا شود.
 • عدم تماس آب با دستگاه گرداننده فنر و سیم برق آن بسیار حائز اهمیت است.
 • اگر از دمنده هوا استفاده می شود نسبت به استحکام لوله کشی فاضلاب و فشار هوای مطمئن اطمینان حاصل کنید.
 • دست ها، تجهیزات و محیط باید پس از عملیات لوله بازکنی شستشو داده شوند.

رعایت اصول ایمنی و بهداشت در تخلیه چاه

رعایت اصول ایمنی در لوله بازکنی

رعایت بهداشت در تخلیه چاه

تخلیه چاه نیز بسیار حساس است. اگر لوله های فاضلاب را آلوده بدانیم، چاه های فاضلاب را باید آلوده ترین بخش یک ساختمان در نظر بگیریم. در حقیقت چاه فاضلاب منشا هر نوع آلودگی در ساختمان است. چاه فاضلاب یعنی جایی که هر نوع پساب الوده، سمی، میکروبی، ویروسی و... به همراه باقی مانده غذا، لجن، کپک ها و فضولات و... در آن وجود دارد. بنابراین برای تخلیه چاه باید اقدامات بهداشتی از قبل تدارک دیده شده و اجرا شود.

رعایت اصول ایمنی در تخلیه چاه

همانطور که بهداشت در تخلیه چاه اهمیت دارد، باید به ایمنی در تخلیه چاه نیز اشاره کنیم. آلودگی های موجود در چاه فاضلاب در صورت سرایت به انسان می تواند منشا انواع و اقسام بیماری ها شود. از طرف دیگر معمولا چاه های فاضلاب محلی برای تجمع گازهای سمی و خطرناک است. در برخی مواقع شدت این گازها به حدی است که می تواند باعث وقوع انفجار یا مسمومیت و بیهوشی افراد شود. لذا باید کارگران باید نسبت به این خطرات از آگاهی کامی برخوردار باشند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

ما در مقاله ای به طور کامل به علت انفجار چاه توالت پرداخته ایم.

برخی نکات مهم در بهداشت و ایمنی تخلیه چاه

برخی از این نکات عبارتند از:

 • بهتر است برای تخلیه چاه از تانکرهای بزرگ با پمپ های قدرتمند استفاده شود تا نیاز به مراجعه مکرر به محل اتصال به فاضلاب نباشد.
 • در هنگام برداشتن درب چاه فاضلاب باید دقت و توجه لازم را داشته و دستورالعمل های ایمنی را اجرا کرد.
 • بهتر است کارگران در هنگام تخلیه چاه از کفش کار مناسب استفاده کنند.
 • اگر دهانه چاه ریزش کرده است باید نکات ایمنی را رعایت کرده و از نزدیک شدن بیش از اندازه به دهانه چاه جلوگیری کرد.
 • بهتر است برای تخلیه چاه به شرکت های شناخته شده و معتبر با کارگرانی با تجربه استفاده کنید.

تخلیه چاه و لوله بازکنی با خدمات فنی آریا

در این مطلب تلاش شد تا هر آنچه در مورد بهداشت و ایمنی در لوله بازکنی و تخلیه چاه است را با هم مرور کنیم. امیدواریم شما نیز پاسخ سوالات خود را از این مقاله گرفته باشید. همانطور که قبل تر نیز گفته شد بهترین اقدام که برای رعایت بهداشت و ایمنی مراجعه به شرکت های معتبر برای انجام این کار است. شرکت خدمات فنی آریا با سالها تجربه در زمینه خدمات مرتبط با تاسیسات و داشتن پرسنلی با تجربه یکی از بهترین گزینه ها برای ساکنین در شهر تهران است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید