امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

عوامل موثر بر قیمت لوله کشی سرد و گرم

28 اسفند ، 1401
خدمات فنی آریا
0 کامنت

عوامل موثر بر قیمت لوله کشی سرد و گرم از موضوعاتی است که قبل از هرگونه اقدامی باید در مورد آن اطلاعات کسب کنید. لوله های هر ساختمان یکی از مهمترین بخش های ساختمان محسوب می شود. لوله های معمول در ساختمان شامل لوله های آب، گاز و فاضلاب هستند.

لوله کشی از این جهت حائز اهمیت است که بدون استفاده از آن ساختمان بدون انرژی خواهد بود. در این مطلب از سایت لوله بازکنی آریا قصد داریم تا در مورد لوله کشی سرد و گرم توضیحاتی ارایه دهیم و عوامل مهم و موثر بر هزینه آن را با هم مرور کنیم.

اجرای لوله کشی سرد و گرم ساختماناجرای لوله کشی سرد و گرم ساختمان

توضیحاتی در مورد لوله کشی سرد و گرم ساختمان

همان طور که در مقدمه عنوان شد، لوله کشی آب سرد و اب گرم در ساختمان به دلیل تامین آب برای طبقات و قسمت های مختلف یک ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که زندگی بدون دسترسی مستقیم به اب در هیچ ساختمانی تقریبا امکان پذیر نیست. نه تنها لوله کشی اولیه بسیار مهم است که نگهداری، تعمیرات و اصلاح سیستم لوله کشی سرد و گرم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

لوله کشی آب سرد معمولا از بیرون و لوله اصلی به ساختمان و طبقات می رسد. لوله کشی آب گرم نیز به طور معمول از پکیج هر واحد یا موتورخانه مرکزی به داخل هر واحد و بخش های مصرف کننده انجام می شود. لوله کشی ها با گذر زمان دچار فرسودگی و در برخی مواقع دچار ترکیدگی می شود. در صورتی که لوله ها قابل اصلاح و تعمیر نباشند باید لوله کشی مجدد انجام شود.

چرا به لوله کشی سرد و گرم ساختمان نیاز داریم؟

دلایل مختلف و متفاوتی وجود دارند که باعث می شوند نیاز به لوله کشی اب گرم و آب سرد پیدا کنیم. از جمله این دلایل موارد زیر قابل توجه است:

 • لوله کشی اولیه برای یک ساختمان تازه ساز
 • اصلاح لوله کشی توکار به لوله کشی روکار
 • لوله کشی آب گرم با نصب پکیج جدید
 • ترمیم لوله کشی مشکل دار
 • تعویض لوله های ترکیده
 • لوله کشی جدید به سمت حمام، سرویس بهداشتی یا ظرفشویی جدید و...

عوامل موثر بر قیمت لوله کشی سرد و گرم چیست؟

حال به پاسخ سوال اصلی بر می گردیم. معیارهای تاثیرگذار بر قیمت لوله کشی سرد و گرم متفاوت هستند. هر کدام از این عوامل بسته به شدت و ضعف آن ممکن است تاثیر بیشتر یا کمتری بر هزینه نهایی بگذارد. به طور خلاصه این عوامل عبارتند از:

 • حجم و اندازه کار لوله کشی
 • نوع لوله مورد استفاده
 • هزینه جمع آوری لوله کشی قدیمی
 • هزینه تخریب و بازسازی احتمالی
 • میزان سختی آب منطقه
 • دستمزد انجام کار
 • مجوزهای قانونی و...

لوله کشی سرد و گرم ساختمانلوله کشی سرد و گرم ساختمان

هزینه حجم و اندازه کار لوله کشی

این مورد یکی از مهمترین معیارهای تاثیرگذار بر هزینه لوله کشی سرد و گرم است. این موضوع کاملا طبیعی است که هر چه متراژ لازم برای لوله کشی بیشتر باشد، نیاز به ساعت کاری بیشتر و صرف زمان بیشتر می باشد. برای مثال اگر یک آپارتمان دو سرویس بهداشتی و حمام داشته باشد یا در طبقات بالاتری قرار گرفته باشد نیاز به کار بیشتری خواهد بود. برای کاهش هزینه های این عامل می توان حجم کار را پایین آورد. برای مثال در صورت نیاز برای لوله کشی آب گرم هر چه پکیج به مصرف کننده ها نزدیک تر باشد هزینه لوله کشی کمتر خواهد شد.

هزینه جنس و نوع لوله مورد استفاده

عامل دوم در بین فاکتورهای موثر بر قیمت لوله کشی گرم و سرد نوع لوله هایی است که می خواهید از آنها برای لوله کشی استفاده کنید. برای لوله کشی آب در ساختمان ها معمولا از سه نوع جنس لوله استفاده می شود. لوله های آهنی یا گالوانیزه، لوله های چدنی و لوله های پلاستیکی یا پی وی سی 3 نوع لوله مورد استفاده هستند. لوله های آهنی و گالوانیزه قدیمی ترین نوع لوله برای لوله کشی ساختمان هستند.

این لوله ها امروزه به دلیل مشکلات زیاد کمتر مورد استفاده قرار می گیرند اما باید بدانید که ارزان ترین نوع در بین لوله ها هستند. لوله های چدنی نوع دیگری از لوله ها هستند که هنوز مورد استفاده قرار می گیرند اما کمتر در لوله کشی داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در نهایت لوله های PVC هستند که امروزه برای لوله کشی ساختمان ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

هزینه جمع آوری لوله کشی قدیمی

دیگر عامل از بین عوامل موثر بر قیمت لوله کشی سرد و گرم هزینه های مربوط به جمع آوری لوله کشی فرسوده و قدیمی ساختمان است. اگر لوله کشی برای اولین بار انجام می شود طبیعتا این هزینه از جمع عوامل موثر کسر خواهد شد. اما اگر قرار است لوله کشی قدیمی را جمع آوری کنید کمی هزینه ها افزایش خواهد داشت.

در این وضعیت نیز اگر لوله کشی قدیمی توکار باشد هزینه ها بیشتر خواهد بود. اما جمع آوری لوله کشی روکار هزینه کمتری خواهد داشت. البته برخی برای صرفه جویی تصمیم می گیرند که لوله کشی قدیمی را جمع آوری نکرده و فقط شبکه قدیمی را کور کنند.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

علت ترکیدن لوله های آب در زمستان

اصول طراحی سرویس بهداشتی ایرانی

هزینه تخریب و بازسازی

در حین انجام کار تخریب یا از مدار خارج کردن لوله کشی قدیمی و حتی لوله کشی جدید نیاز است برخی کارهای بنایی انجام شود. برای مثال می توان به عبور لوله از بخش کوچکی از دیوار اشاره کرد. برخی از متخصصان لوله کشی هزینه انجام این گونه کارها را جدا حساب می کنند. اما در صورتی که نمی خواهید هزینه بیشتری پرداخت کنید می توانید برای انجام این خرده کارها با برخی از بناها هماهنگ کنید یا خود این کارها را انجام دهید.

میزان سختی آب

شاید این موضوع به شکل غیرمستقیم بر هزینه های لوله کشی گرم و سرد تاثیرگذار باشد. در برخی از مناطق سختی اب ممکن است باعث گرفتگی زود هنگام لوله ها شود . در این وضعیت بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با متخصصان مشورت کنید تا بهترین نوع لوله و تکنیک های لوله کشی مناسب با سختی آب منطقه شما را انتخاب و اجرا کنند.

نحوه نصب لوله کشی سرد و گرمنحوه نصب لوله کشی سرد و گرم

هزینه دستمزد انجام کار

یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت لوله کشی آب سرد و گرم دستمزدی است که متخصصان بابت انجام کار می گیرند. این هزینه با تعداد افرادی مشغول در پروژه، حجم کار و میزان ساعت کاری و همچنین اجرت انجام کار مشخص می شود. فراموش نکنید که هزینه کمتر در این مورد به معنای صرفه جویی نیست. در صورتی که کار با کیفیت پایینی انجام شود ممکن است هزینه های ثانویه ای را در آینده نزدیک به شما تحمیل کند.

هزینه مجوزهای قانونی

این موضوع به خصوص اگر قرا است یک لوله کشی جدید ایجاد کنید بسیار قابل توجه است. برای مثال می توان به هزینه انشعاب لوله جدید برای ساختمان یا بالاتر بردن ظرفیت خط لوله اصلی به ساختمان اشاره کرد. برای پرداخت این هزینه ها و طی کردن روال های قانونی معمولا باید به اداره آب و فاضلاب منطقه خود مراجعه کنید. اما در هر صورت بهتر است حتما این موضوع را مورد توجه قرار دهید تا با جریمه های سنگین احتمالی مواجه نشوید.

لوله کشی سرد و گرم با خدمات فنی آریا

در این مقاله مطالبی تحت عنوان عوامل موثر بر قیمت لوله کشی سرد و گرم ارایه شد ک امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شرکت لوله بازکنی آریا یکی از شرکت های مطمئن در شهر تهران برای انجام فعالیت های مرتبط با توسعه، تعمیر و ساخت تاسیسات محسوب می شود که سال ها تجربه کاری را در کارنامه خود دارد. ضمنا هزینه های ارایه خدمات بر طبق تعرفه های قانونی دریافت می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید