امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

مزایای انجام لوله کشی به صورت اصولی و استاندارد

28 اسفند ، 1401
خدمات فنی آریا
0 کامنت

مزایای انجام لوله کشی به صورت اصولی و استاندارد آنقدر زیاد است که توصیه می شود حتما با استفاده از کمک متخصصان و مشاوران با تجربه کار را به شکل اصولی پیش ببرید. انجام لوله کشی به صورت اصولی باعث می شود تا از وقوع مشکلات پیش بینی نشده جلوگیری کرد و هزینه های نگهداری و ساخت را تا حد امکان کاهش داد.

ما در این مطلب از سایت لوله بازکنی آریا قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم. به این منظور ابتدا توضیحاتی در مورد لوله کشی استاندارد ارایه داده و سپس مزایای آن را ارایه خواهیم داد. همراه ما باشید.

لوله کشی استانداردلوله کشی استاندارد

استاندارد استفاده از لوله مناسب برای لوله کشی اصولی

در ابتدا بهتر است بدانید که لوله کشی انواع مختلفی داشته و با اهداف متفاوتی انجام می شود. برای مثال لوله کشی می تواند شامل لوله کشی فاضلاب و یا لوله کشی آب شود. برای لوله کشی ساختمان از لوله های پلاستیکی مثل PVC، PE ، PEX و ABS استفاده می شود اما برای لوله کشی اب گزینه های بیشتری پیش روی شماست. لوله های چدنی، استیل، برنجی، مسی، پنج لایه و پلاستیکی از جمله انتخاب های شما برای لوله کشی آب خواهند بود. انتخاب از این بین به شرایط پروژه، بودجه ر اختیار و... بستگی دارد.

استانداردهای لوله کشی آب به صورت اصولی و استاندارد

برای لوله کشی آب قوانین و استانداردهای تخصصی فراوانی در زمینه طراحی سیستم لوله کشی و اجرای آن وجود دارد. طبیعتا هر چه لوله کشی بهتر انجام شود بیشتر می توان به مزایای انجام لوله کشیبه شکل استاندارد و اصولی دست پیدا کرد و مشکلات و خرابی های آینده نیز کمتر رخ می دهد. این استانداردها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تناسب عمق بستر لوله کشی

یکی از موضوعات مهم در انجام این کار متناسب بودن عمق بستر در لوله کشی است. لوله های آب و فاضلاب باید در مکانی قرا بگیرند که نه آنچنان عمیق و نه خیلی سطحی باشند. فشار خاک بر روی سلامت لوله کشی تاثیر منفی خواهد گذاشت. همچنین تماس مستقیم لوله با خاک ممکن است باعث برخورد اجسام و ترکیدگی و حتی زنگ زدگی لوله ها شود.

استاندارد حفظ کیفیت سیال

اگر قصد دارید لوله کشی آب را انجام دهید، توجه داشته باشید که در شرایط مختلف باید کیفیت و سلامت آب موجود در داخل لوله تضمین شود. به این منظور باید حتما به جنس لوله مورد استفاده، ضخامت و سلامت لوله توجه ویژه داشته باشید.

لوله کشی اصولیلوله کشی اصولی

توجه به قطر لوله کشی

قطر لوله های مورد استفاده به طور مستقیم به اندازه مصرف و نوع کاربرد بستگی دارد. برای مثال اگر برای لوله اصلی ساختمان که لوله کشی واحدها از آن منشعب می شود باید از لوله های قطورتری استفاده کرد.

استفاده از پوشش مناسب

به هیچ عنوان نباید نقش عوامل تاثیرگذار محیطی را بر لوله کشی نادیده گرفت. برای مثال گرما و سرما، سایش، رطوبت محیط و... قطعا بر سلامت و طول عمر لوله تاثیرگذار است. برای مثال در نواحی بیرون از بدنه ساختمان مکن است لوله در فصل زمستان دچار یخ زدگی شود.

لوله کشی در مسیر مستقیم

لوله کشی بهتر است در یک مسیر مستقیم و با کمترین میزان پیچ و خم انجام شود. این کار به جهت جلوگیری از کاهش فشار آب انجام می شود. همچنین لوله کشی بهتر است بیشتر به صورت افقی یا عمودی باشد.

عدم تداخل با سایر تاسیسات

لوله کشی ساختمان باید به شکلی انجام شود که کمترین میزان تداخل را با سایر تاسیسات ساختمان داشته باشد. برای مثال سیم کشی برق باید مسیری جدا از سیستم لوله کشی ساختمان داشته باشد.

امکان تخلیه لوله ها

لوله ها در هنگام نصب نباید شکم بدهند. داشتن شیب ملایم و یکنواخت نیز به تخلیه آب آنها در زمان مورد نیاز کمک می کند.

تخلیه مناسب با لوله کشی استانداردتخلیه مناسب با لوله کشی استاندارد

لزوم استفاده از پمپ

در برخی از ساختمان های بلند نیاز است تا از پمپ برای انتقال آب به طبقات باایی استفاده شود. اما توجه داشته باشید که معمولا بر طبق قوانین شهری نصب پمپ باید بعد از یک منبع آب باشد.

استفاده از لوله های مقاوم در برابر سیال داغ

اگر لوله کشی برای تاسیسات گرمایشی ساختمان انجام می شود باید توجه داشت که لوله کشی از کیفیتی برخوردار باشد که بتواند در برابر دمای زیاد سیال جاری در خود در طول زمان مقاومت کافی داشته باشد.

انجام تست نشتی لوله ها

پس از اینکه لوله کشی ساختمان به اتمام رسید باید قبل از شروع استفاده حتما یک بار تست نشتی لوله کشی انجام شود تا در صورت وجود مشکل قبل از بهره برداری برطرف شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

ریختن کاربیت در چاه فاضلاب

لایروبی چاه فاضلاب با جوش شیرین

مزایای انجام لوله کشی به صورت اصولی و استاندارد چیست؟

هر چه لوله کشی ساختمان به شکل اصولی تر و استانداردتری انجام شود، از مشکلات احتمالی جلوگیری شده و مزایای انجام آن نیز بیشتر می شود. از جمله مزایای لوله کشی اصولی عبارتند از:

 • صرفه جویی در هزینه هایی که ممکن است با تصمیمات غیر اصولی ایجاد شود.
 • بهره برداری بهتر از سیستم لوله کشی (برای مثال دریافت آب با فشار مناسب)
 • تعمیر و رفع عیب ساده تر و بدون دغدغه تر
 • هزینه تمام شده کمتر برای لوله کشی ساختمان
 • انتخاب بهترین روش لوله کشی با توجه به محدودیت ها و شرایط
 • سرعت نصب و اجرای بالا در هنگام لوله کشی
 • تضمین طول عمر بالاتر نسبت به روش های غیر استاندارد
 • دسترسی مناسب به لوله ها جهت تعمیر، تعویض و بازسازی
 • عدم تداخل با سایر تاسیسات و همچنین عدم تداخل در نمای داخلی و خارجی ساختمان
 • حفظ کیفیت آب انتقال یافته توسط لوله کشی داخلی ساختمان
 • انتقال بدون مشکل آلودگی ها از طریق سیستم وله کشی فاضلاب
 • عدم وجود یا ایجاد نشتی در لوله کشی
 • استاندارد بودن تجهیزات لوله کشی و...

لوله کشی استاندارد و اصولی با خدمات فنی آریا

در این مطلب مزایای انجام لوله کشی به صورت اصولی و استاندارد را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم. توجه داشته باشید که برای یک لوله کشی مناسب علاوه بر قوانین و مقررات و همچنین ابزار مناسب به دانش و پیمانکاران با تجربه نیز نیازمندید.

به همین دلیل توصیه می شود از شرکت های معتبر و شناخته شده برای انجام پرژه های مرتبط با تاسیسات ساختمان مانند لوله بازکنی و لوله کشی آب و فاضلاب استفاده کنید. با این تفاسیر شرکت خدمات فنی آریا با سالها تجربه خود در زمینه پروژه های مشابه یکی از بهترین گزینه ها برای انجام پروژه های تاسیساتی در سطح شهر تهران می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید