امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

24 اسفند ، 1401
خدمات فنی آریا
0 کامنت

گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری دلایل مختلفی دارد. حتما می دانید که با فرا رسیدن فصل سرما یکی از اولین اقداماتی که برای راه اندازی سیستم گرمایش پکیج یا شوفاژ لازم است، هواگیری آنها است. انجام این کار یکی از مهمترین فعالیت ها برای اولین گرمایش شوفاژ می باشد. اما برخی از موارد هواگیری نتیجه ای نداشته و پس از آن با یک شوفاژ سرد روبرو هستید. این موضوع دلایل زیادی دارد که هر کدام از آنها قابل بررسی می باشد. در این مطلب از سایت شرکت خدمات فنی آریا تلاش شده است تا مجموعه علل گرم نشدن شوفاژ پس از هواگیری گرد آوری شده و به شما ارائه شود.

هواگیری شوفاژ

هواگیری شوفاژ

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

اگر بخواهیم مجموعه عواملی که باعث گرم نشدن شوفاژ پس از هواگیری شده است را به شکل کلی معرفی کنیم، باید به به این موارد اشاره کنیم:
 • فشار پکیج پایین است. بعد از هواگیری باید فشار آب لوله های پکیج را بررسی کنید تا از یک و نیم بار بیشتر یا کمتر نشده باشد.
 • احتمال دارد شیرهای رفت و برگشت آب پکیج باز نشده باشند.
 • شاید سنسور شوفاژ دچار مشکل شده باشد.
 • از باز بودن شیر ورودی آب به شوفاژ اطمینان حاصل کنید.
 • اگر پکیج شما تک مبدل بوده و آب گرم دارید، احتمالا پمپ پکیج سوخته است.
 • اگر تعدادی از رادیاتورها گرم و تعدادی سرد هستند، ممکن است رادیاتور، مبدل ثانویه یا صافی برگشت رسوب داشته باشند.
 • ممکن است شیر برگشت رادیاتور بسته باشد.

هواگیری شوفاژ و گرم شدن آن

هواگیری شوفاژ و گرم شدن آن

هواگیری شوفاژ برای گرم شدن آن چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد اولین اقدام پس از روشن کردن پکیج و سیستم رادیاتور منزل، هواگیری رادیاتورها است. برای شروع باید پکیج را خاموش کنید. سپس با استفاده از آچار مخصوص هواگیری، اقدام به هواگیری رادیاتورها کنید. این کار باید برای تک تک رادیاتورها جداگانه انجام شود. اگر آچار مخصوص هواگیری ندارید می تونید این کار را با انبردست نیز انجام دهید. شیر هواگیری را باز کنید و تا زمانی که هوا کالا تخلیه نشده به هواگیری ادامه دهید. پس از اینکه تنها آب از محل هواگیری خارج شد پیچ هواگیری را ببندید. پس از آن به سراغ پکیج رفته و فشار آب پکیج را تنظیم کنید.

پربازدیدترین مطالب مارا از دست ندهید!

تنظیم فشار بار پکیج برای گرم شدن شوفاژ چطور انجام می شود؟

یکی از علل سرد بودن شوفاژ پس از هواگیری تنظیم نبودن فشار بار پکیج است. پس بعد از هواگیری شوفاژ باید نسبت به تنظیم فشار آب پکیج اقدام کنید. برای انجام این کار زیر پکیج را مشاهده کنید تا شیری پلاستیکی به رنگ سیاه یا آبی را پیدا کنید. شیر را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و درجه فشار روی پکیج را زیر نظر بگیرید. به محض رسیدن فشار به 1.5 شیر را به جای اول بازگردانید.

تنظیم فشار بار پکیج

تنظیم فشار بار پکیج

علت گرم نبودن یکنواخت رادیاتور پس از هواگیری چیست؟

ممکن است رادیاتور شما پس از انجام هواگیری و تنظیم فشار بار پکیج گرم شده باشد اما این گرما به طور یکنواخت در سراسر رادیاتور پخش نشده باشد و در برخی از قسمت ها شاهد سرد بودن رادیاتور باشیم. در این وضعیت برخی احتمالات زیر قابل بررسی هستند:
 • گردش ناقص آب در سیکل گرمایش
 • بسته شدن ایرونت هواگیری پمپ
 • خرابی سنسور حرارتی گرمایش
 • فشار گاز پایین
 • کثیف بودن توری صافی آب در مسیر برگشت
 • رسوب داشتن مبدل حرارتی

علت سرد بودن رادیاتورپس از هواگیری به دلیل هوا گرفتن مداوم رادیاتور چیست؟

بر اساس آنچه گفته شد یکی از دلایل سرد بودن رادیاتور، هواگیری نشدن آن است. در برخی از مواقع هواگیری انجام می شود اما پس از مدت کوتاهی متوجه هوا گرفتن مجدد رادیاتور می شویم. معمولا این اتفاق را در شوفاژ های قدیمی و با عمر بالا بیشتر شاهد هستیم. برخی واکنش های شیمیایی درون رادیاتور ممکن است منجر به تولید هوا شود. این هوا معمولا تشکیل شده از دو گاز هیدروژن و اکسیژن است. برای برطرف شدن این مشکل یک راه حل پیشنهاد می شود. به این منظور یک و نیم لیتر ضد یخ را به یکی از رادیاتورها تزریق کنید.

آیا فشار کم آب هم ممکن است باعث سرد بودن رادیاتور پس از هواگیری شود؟

بله! در برخی مواقع ممکن است فشار آب پایین در ساختمان باعث سرد شدن رادیاتورها شود. این موضوع ممکن است دلای مختلفی داشت باشد. برای مثال به طور همزمان و با فشار زیادی پکیج در حال گرم کردن آب مصرفی منزل است. در این شرایط ممکن است کمی کارایی سیستم گرمایش شوفاژ ها تحت تاثیر قرار گیرد. از طرف دیگر کم بودن فشار آب شرب ساختمان هم ممکن است باعث کم شدن آب ورودی به سیستم پکیج و کمبود فشار آن شود.

آیا دمای پایین پکیج می تواند باعث گرم نشدن شوفاژ پس از هواگیری شود؟

شاید این موضوع یکی از ساده ترین موضوعات و علل ممکن در سرد بودن شوفاژ پس از هواگیری باشد. اما جالب است که در برخی از مواقع همین اتفاق نیز ممکن است رخ دهد. بر روی تمامی پکیج ها می توان درجه حرارت آب سیستم گرمایش خانه را تنظیم کرد. بعضی اوقات هم چیز درست است اما دمای تنظیم شده برای شوفاژ کم است. برای حل این مشکل به سراغ پکیج رفته و به راحتی درجه سیستم پکیج را بالاتر ببرید. و منتظر بمانید تا به آهستگی دمای شوفاژ بالاتر رود.

رسوب گرفتن شوفاژ را چطور برطرف کنیم؟

رسوب گیری ممکن است در هر کدام از قسمت های سیستم گرمایش پکیج و شوفاژ رخ دهد. اما متاسفانه در این مورد کار چندانی از کاربر معمولی سیستم برنمی آید. بنابراین اگر بابت رسوب گرفتن شوفاژها مطمئن شدید، بهتر است از یک متخصص دعوت کنید تا نسبت به تعمیر و رسوب زدایی از شوفاژها اقدام کند.

تعمیر و بازبینی سیستم شوفاژ توسط خدمات فنی آریا

در این مطلب تلاش شد تا تمام علل سرد بودن شوفاژ پس از هواگیری را بررسی کنیم. اگر تمام اقدامات لازم را انجام داده و باز هم با گرم نشدن شوفاژ پس از هواگیری مواجه شدید، بهتر است دست نگه داشته و با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. شرکت های مختلفی در سطح شهر تهران اقدام به ارایه خدمات در زمینه تاسیسات ساختمان می کنند. اما شرکت خدمات فنی آریا یکی از شرکت های فعال و شناخته شده است که سالها تجربه را در این زمینه در کارنامه خود دارد و یکی از بهترین انتخاب ها برای تعمیر سیستم گرمایشی منزل شما محسوب می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید