امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 3 از 5 (از 42 رای)
امتیاز شما :

علت بوی بد فاضلاب از کولر آبی

19 تیر ، 1401
شرکت لوله بازکنی آریا
0 کامنت

علت بوی بد فاضلاب از کولر آبی برای برخی همیشه به عنوان یکی از دغدغه های مهم در شروع فصل گرما است. امروزه انواع وسایل خنک کننده با ویژگی های مختلف وجود دارند اما همچنان استفاده از کولرهای آبی به دلایل مختلفی رونق دارد. یکی از مشکلاتی که کولرهای آبی دارند، بوی نامطبوعی است که در هنگام استفاده از آنها به مشام می رسد. این بو می تواند منشا متفاوتی داشته باشد؛ بنابراین باید کولر را مورد بررسی قرار دهیم تا به خوبی سرچشمه بوی بد فاضلاب از کولر آبی را تشخیص دهیم. در ادامه این مطلب از سایت خدمات فنی آریا علل مهم این اتفاق را با هم بررسی می کنیم.
بوی بد فاضلاب از کولر آبی

بوی بد فاضلاب از کولر آبی چیست؟

اگر مشکلی در کولر یا اطراف آن ایجاد شده باشد، ممکن است بوهای تفاوتی از طریق دریچه کانال کولر به مشام شما برسد. هر کدام از این بوها علل متفاوتی دارد و مربوط به یک بخش کولر است. البته با توجه به اینکه کور آبی هوا را از بیرون به داخل می کشد منشا بوی بد فاضلاب کولر آبی ممکن است بیرون از کولر نیز باشد. در مجموع می توان علت بوی بد را یکی از این موارد معرفی کرد:

 • قدیمی بودن پوشال های کولر
 • کهنه بودن آب موجود در تشت کولر
 • روغن نامرغوب استفاده شده برای سرویس کولر
 • محل نامناسب نصب کولر آبی
 • نیم سوز شدن پمپ آب کولر
 • مشکل در آبی که به کولر وارد می شود و...

قدیمی بودن پوشال ها علت بوی بد فاضلاب از کولر

پوشال های کولر باید هر دو سال یک بار تعویض شوند. سیستم کولر آبی به شکلی است که آب در میان خرده رشته های چوبی جریان پیدا می کند و رطوبت آن باعث ایجاد سرمایش می شود. ارتباط با آب، هوا، رطوبت موجود در کولر، تابش نور و عواملی محیطی دیگر ممکن است باعث رشد قارچ، باکتری و... می شود. این شرایط نه تنها باعث انتقال بوی بد به داخل خانه می شود، که ممکن است بیماری هایی را نیز با خود انتقال دهد و باعث واکنش های آلرژیک در بین افراد داخل خانه شود.

بهترین راه برای برطرف کردن بوی بدی که ناشی از کهنگی پوشال ها می باشد، تعویض پوشال ها با نمونه نو یا نوع سلولزی آن است. از آنجایی که ممکن است باکتری ها به قسمت های دیگر کولر نیز نفوز کرده باشند، پس از تعویض پوشال حتما بخش های دیگر کولر را نیز به خوبی تمیز کنید.

کهنه بودن آب داخل تشت کولر از علل بوی بد کولر آبی

آب در صورتی که یک جا ساکن بوده و استفاده نشود، لجن گرفته و بوی بدی خواهد داد. اگر برای مدت زیادی شیر تامین کننده آب داخل کولر باز باشد، آب موجود در تشت کولر کهنه شده و بوی بدی به خود می گیرد. این آب در صورتی که با پمپ به پوشال ها برسد آلودگی را به آنها نیز سرایت می دهد و باعث استشمام بوی بد بیشتری می شود. بنابراین توصیه می شود قبل از اینکه برای اولین بار در فصل گرم سال کولر خود را روشن کنید، حتما یک بار آب موجود در تشت کولر را تخلیه کرده و پس از شسشتشوی کف کولر دوباره آن را با آب تازه پر کنید.

کهنه بودن آب داخل تشت کولر از علل بوی بد کولر آبی

نامرغوب بودن روغن استفاده شده برای سرویس کولر

برای اینکه استفاده بهتری از کولر داشته باشید باید هر سال قبل از شروع فصل گرما آن را سرویس کنید. روان کاری قطعات متحرک کولر یکی از مهمترین بخش های سرویس های دوره ای آن است. این روان کاری با روغن مشخصی انجام می شود. برخی موارد استفاده از روغن های نامرغوب ممکن است باعث ایجاد یک بوی بد در داخل کولر و انتقال آن به فضای داخل منزل شود. پس حتما در هنگام خرید روغن از نمونه های تازه و معتبر آن خریداری کنید تا یکی از دلایل بوی بد علت بوی بد موتور کولر آبی را از بین برده یا از آن پیشگیری کرده باشید.

نامناسب بودن محل نصب؛ رایج ترینعلت بوی بد فاضلاب از کولر آبی

تنها دلایل بوی بد کولر از داخل کولر سرچشمه نمی گیرد. در برخی مواقع عوامل بیرون از کولر باعث انتقال بوی بد به داخل محیط خانه می شوند. دیده شده است که در مواردی کولرهای ابی در مکان های نامناسبی نصب می شوند. دلیل این نامناسب خواندن مکان، قرارگرفتن در معرض لوله های تهویه هوای فاضلاب یا سرویس بهداشتی ساختمان است. این بو در مواردی می تواند بسیار ازاردهنده باشد. برای برطرف کردن این مورد از علل بوی بد فاضلاب از کولر آبی، توصیه می شود کمی لوله هواکش را بلند تر کنید و یا در صورت امکان محل نصب کولر را تغییر دهید.

نیم سوز شدن پمپ آب کولر

یکی از قسمت های مهم کولر آبی، پمپ آن است، اختلال در عملکرد این قسمت عملکرد سرمایشی کولر را مستقیما تحت تاثیر قرار می دهد. اگر مدت زیادی از عمل کولر شما می گذرد، ممکن است پمپ آن کیفیت خود را از دست داده باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. وقتی پمپ اب نیم سوز می شود، بوی نامطبوعی از خود تولید می کند که به وسیله فشار باد به داخل فضای منزل منتقل می شود. برای برطرف کردن این مشکل به راحتی می توانید پمپ کولر را تعویض کنید.

بوی بد کولر به علت نیم سوز شدن پمپ آب

آب کثیف وارد شده به کولر

گاهی مشکل بوی بد از آب داخل کولر است اما منشا آن نه از داخل کولر که دقیقا از همان ابی است که با استفاده از شلنگ به کولر وارد می شود. ممکن است پوسیدگی در مسیر انتقال آب به داخل کولر باعث وقوع این مشکل شده باشد. برای رفع این مشکل نیاز است تا از سالم بودن شلنگ یا لوله ی آب ورودی به کولر مطمئن شوید.

دیگر نکات در مورد از بین بردن بوی بد فاضلاب از کولر آبی

 • بهتر است در زمستان آب کولر را تخلیه کرده و آن را با کاور بپوشانید تا در تابستان با مشکل بهداشتی در کولر مواجه نشوید.
 • در تابستان حتما از فیلتر هوای ورودی کولر آبی استفاده کنید تا گرد وخاک و آلاینده ها وارد کولر نشوند.
 • اگر مشکل بوی نامطبوع سرویس بهداشتی دارید از فیلترهای تصفیه هوای کولر آبی استفاده کنید که هم گرد و خاک را از کولر دور نگه می دارند و هم باعث فیلتر بو می شوند.
 • بعد از هر سرویس کولر، فضای داخلی آن را با مواد ضد عفونی کننده به خوبی تمیز کنید. دقت داشته باشید که از محلول های ضد عفونی کننده ای که کف تولید می کنند استفاده نکنید.
 • تسمه کولر را در هر سرویس کولر بررسی کنید برخی موارد هرزگردی تسمه باعث تولید بوی بد در داخل کولر می شود.
 • استفاده از زغال چوب یا جوش شیرین در داخل محفظه کولر پیشنهاد می شود.
 • برای آخرین پیشنهاد نیز توصیه می شود محلول های خوشبو کننده در داخل آب کولر بریزید تا کمی از بوی بد فاضلاب از کولر آبی جلوگیری کنید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید