امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

تصفیه خانه های فاضلاب تهران

09 تیر ، 1401
شرکت لوله بازکنی آریا
0 کامنت

تصفیه خانه های فاضلاب تهران نقش قابل توجهی در استفاده دوباره از آب شیرین تصفیه شده دارند. در بسیاری از کشورهای دنیا تلاش می شود تا از آب خاکستری تولید شده توسط فاضلاب شهری، برای مصارف غیر شرب استفاده شود. برای انجام این کار نیاز به تصفیه فاضلاب شهری است. خوشبختانه در شهر تهران نیز چند تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد که این وظیفه مهم را بر دوش دارند. اگر تا پایان همراه ما باشید، تصفیه خانه های مهم فاضلاب در شهر تهران را به شما معرفی خواهیم کرد. با وبسایت شرکت خدمات فنی آریا تا پایان همراه باشید.
تصفیه خانه های فاضلاب در شهر تهران

اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب در شهر تهران

کشور ما غالبا در اقلیمی بیابانی قرار گرفته است. پایتخت نیز گرچه در کوه پایه های رشته کوه البرز قرار گرفته اما باز هم از میزان بارش سالیانه خوبی برخوردار نیست. علاوه بر کمبود نزولات آسمانی، خشکسالی های دوره ای نیز تامین آب برای مصارف گوناگون در شهر تهران را با مشکل مواجه کرده است. از طرف دیگر جمعیت بیش از 10 میلیون نفری در شهر تهران و اطراف آن نیز مزید بر علت شده است تا کمبود آب برای مصارف غیر ضروری بیشتر حس شود و اولویت تامین آب برای مصارف شرب و عمومی شهروندان باشد.

این محدودیت ها باعث شده است تا تصفیه و بازچرخانی آب بیش از پیش برای تامین مصارف غیر شرب مثل آبیاری فضای سبز شهر، استفاده در گلخانه ها و... اهمیت پیدا کند. تصفیه خانه های شهر تهران اما صرفا بخشی از فاضلاب تولید شده را تبدیل به آب تصفیه شده می کند. اما بخش قابل توجهی از فاضلاب تهران به دلایل مختلف صرفا دفع می شود و استفاده ای از آن نمی گردد. بر طبق مطالعات انجام شده 20 واحد تصفیه خانه فاضلاب باید در 7 نقطه از شهر تهران تاسیس شود که تاکنون تنها دو تصفیه خانه به بهره برداری رسیده است.

تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران

تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران به عنوان یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه های کشور شناخته می شود. این تصفیه خانه به تنهایی 8 واحد از 20 واحد تصفیه خانه مورد نیاز را تامین کرده است. تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران قابلیت تصفیه فاضلاب 3 میلیون نفر از ساکنان ین شهر را دارا است. پساب این تصفیه خانه در طول سال حدود 240 میلیون متر مکعب است. پساب تولیدی می تواند آب مورد نیاز دشت های کشاورزی پایین دست (مثل ری و ورامین) را تامین کند. در صورت بهره برداری کامل از این تصفه خانه، می توان تا 50 هزار هکتار از دشت های اطراف را با استفاده از آن آبیاری نمود.

تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران

اما این تصفیه خانه صرفا به تصفیه آب نمی پردازد، بلکه در کنار آن با استفاده از پسماند تصفیه آب، به تولید گاز متان و استفاده از آن برای تولید برق نیز اقدام می کند. این نیروگاه بیوگاز، سالیانه چیزی در حدود 60 گیگاوات برق را از این طریق تولید می کند. این میزان برق تولیدی برای مصرف برق یک شهرک مسکونی 80 هزار نفری کفایت می کند. این تصفیه خانه همچنین روزانه 300 تن کود بیولوژیک نیز تولید می کند. این کود از لجن های آبگیری شده پس از فرآیند های مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیک تهیه می شوند.

تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران

این تصفیه خانه در صورت افتتاح بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب در کشور محسوب خواهد شد. این تصفیه خانه نیز می تواند حدود 3 میلیون نفر (20 هزار هکتار) از شهر تهران را مورد پوشش قرار دهد. تصفیه خانه فاضلاب جنوب شهر تهران که با عنوان فیروز بهرام نیز شناخته می شود، در پایین دست بزرگراه آزادگان قرار گرفته است. پس از ورود فاضلاب به داخل تصفیه خانه، توسط واحد دانه گیری آشغال گیری شده و سپس وارد واحد ته نشینی می شود. پس از آن نیز واحد راکتور بیولوژیک اکسیداسیون بیولوژیکی را انجام می دهد.

تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران

فاضلاب پس از حذف بیولوژیکی فسفر و نیتروژن و BOD وارد واحد ته نشینی ثانویه شده و پس از زلال سازی وارد واحد UV می شود. در این واحد نیز لجن های حاصل از فاضلاب طی مراحل و انجام فرآیند هایی تصفیه شد تا یا تبدیل به کود و یا مواد بی ضرر برای محیط زیست شود. همچنین گاز متان تولید شده نیز برای تولید برق منتقل و در صورت عدم استفاده در فلر سوزانده می شود.

تصفیه خانه فاضلاب شهریار تهران

یکی از تصفیه خانه های فاضلاب شهر تهران، تصفیه خانه شهریار است. جمعیت تحت پوشش این تصفیه خانه حدود 780 هزار نفر است و روزانه 100 هزار متر مکعب فاضلاب را تصفیه می کند. این تصفیه خانه در سال 99 به بهره برداری رسیده است.

برای بهره مندی از خدمات لوله بازکنی کلیک کنید

تصفیه خانه فاضلاب شهریار تهران

تصفیه خانه فاضلاب زرگنده تهران

زرگنده یکی دیگر از تصفیه خانه های فاضلاب در تهران است. ظرفیت این تصفیه خانه 9 هزار متر مکعب در شبانه روز است. تصفیه خانه زرگنده تهران جمعیتی حدود 300 هزار نفر را تحت پوشش دارد. روش تصفیه نیز لجن فعال با هوادهی عمیق است. متوسط دبی ورودی این تصفیه خانه 200 متر مکعب در ساعت و متوسط خروجی آن نیز 450 متر مکعب بر ساعت است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید