امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 2/9 از 5 (از 49 رای)
امتیاز شما :

بهترین نحوه پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب

01 اسفند ، 1400
شرکت لوله بازکنی آریا
0 کامنت

بهترین نحوه پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب از دغدغه هایی است که در زمان حفر چاه و یا نیاز به بستن آن احساس می شود. پر کردن چاه ها باید توسط متخصصین انجام این کار مثل مقنی ها انجام شود. علاوه بر روش های خاص انجام این کار باید از مصالح خاصی برای انجام پر کردن چاه فاضلاب استفاده کرد. در صورتی که تنها از خاک و ملات سیمان برای پر کردن استفاه کنیم، ممکن است پس از گذشت مدت زمانی چاه دچار نشست شود. با وب سایت شرکت خدمات فنی آریا همراه باشید تا بهترین راه پر کردن و بستن چاه فاضلاب را برای شما شرح دهیم.

بهترین نحوه پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب

اینکه روش دفع و پر کردن چاه فاضلاب و بستن درب آن چه باشد، بستگی به محل چاه، نوع زمین، سطح آب های زیر زمینی و... دارد. بستن چاه به دلایل مختلفی انجام می شود. یکی از این دلایل ریزش چاه قدیمی است که راهی جز حفر چاه جدید و بستن چاه قدیمی باقی نمی گذارد. قبل از بستن چاه باید چاه مورد بررسی قرار بگیرد. چاه های جذبی در مناطقی با میزان خاک رس بالا  حفر می شود و چاه های مخزنی در مکان هایی استفاده می شود که سطح آب های زیر زمینی بالا می باشد. هر کدام از چاه های مختلف طریقه پر کردن متفاوتی دارند پس قبل از بستن چاه باید مخزن چاه از لحاظ نوع و بستر آن مورد بررسی قرار گیرد.

بهترین نحوه پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب

بهترین نحوه پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب

چرا به پر کردن و بستن سرچاه فاضلاب نیاز داریم؟

دلایل مختلفی ممکن است باعث شود تا شما تصمیم به بستن چاه قدیمی بگیرید. در این صورت باید به فکر حفر چاه جدید نیز باشید. از جمله دلایلی که منجر به پر کردن چاه فاضلاب می شود می توان به این موارد اشاره کرد.

بوی نامطبوع

بوی نامطبوع بسیار آزار دهنده است. به هیچ عنوان نمی توان در مکانی زندگی کرد که بوی نامطبوع فاضلاب در بخش های مختلف به مشام می رسد. از مهمترین دلایل به مشام رسیدن بوی بد فاضلاب از سینک دستشویی پر شدن چاه فاضلاب است. معمولا اگر چاه فاضلاب خالی باشد این بو از طریق لوله های فاضلاب پخش نمی شود. اما فضولات و مواد زاید موجود در چاه پر شده بوی نامطبوعی تولید می کنند.

نم زدگی در قسمت های بالای چاه

وقتی چاه فاضلاب پر می شود به این معناست که آب و رطوبت زیادی در چاه وجود دارد که از سر آن لبریز می شود. اگر در قسمت بالایی چاه فاضلاب مثل موزاییک ها رطوبت زیاد و نم زدگی همیشگی را شاهد بودید، مطمئن باشید که ظرفیت چاه تکمیل شده و آب فاضلاب به سطوح بالای آن رسیده است.

پربازدیدترین مطالب مارا از دست ندهید!

شنیدن صدای آب و بیرون زدن فاضلاب

یکی از دلایلی که افراد نسبت به پر کردن و بستن در چاه فاضلاب اقدام می کنند، پر بودن چاه فاضلاب است. این پر بودن گاهی با شنیده نشدن صدای آب تشخیص داده می شود. ممکن است علایم دیگری را نیز شاهد باشید. مثلا بیرون زدن فاضلاب از بخش های مختلف خانه می تواند نشانه ای بر این اتفاق باشد.

روش پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب

برای پر کردن چاه فاضلاب و بستن سر آن ملات را باید روی رج اولیه ریخته و به شکل یکنواخت پهن کرد. رج دوم شروع به جای گذاری می شود به شکلی که 2 تا 3 سانی متر بیشتر به سمت داخل چاه باشد. رج های بعدی نیز با همین ترتیب کامل شوند. در نهایت یک گلدانی را باید در میانه کول گذاری قرار دهیم. اگر چاه ریزش کرد باشد و یا به هر دلیلی قصد بستن چاه را داشته باشید، باید ابتدا محل چاه را با خاک و آهک پر کنید. پس از سفت شدن خاک ملات سیمان و ماسه مخلوط با آن را بر روی دهانه چاه ریخته تا امنیت آن را بیشتر کنیم.

نکات مهم در بستن سر چاه فاضلاب

نکات مهم در بستن سر چاه فاضلاب

نکات مهم در بستن سر چاه فاضلاب

  • با توجه به اینکه طوق چینی در ارتفاع انجام می شود و امکان نصب داربست نیز وجود ندارد، خطر سقوط بسار بالا است. لذا کارگران باید ایمنی را به شدت رعایت کنند.
  • ابزار و وسایل مورد نیاز برای کول گذاری شامل کمچه، تیشه، بیل، ماله، استانبولی، متر، فرغون برای حمل مصالح و... می باشد. 
  • مصالح مورد نیاز برای بستن سر چاه فاضلاب نیز شامل شن، ماسه، سیمان، آهک، خشت، سنگ و... می باشد.
  • آجرها باید به شکلی جای گذاری شوند که فاصله و درزی بین آنها وجود نداشته باشد. فضای خالی نیز باید با سیمان به طور کامل پر شود.

پرکردن چاه فاضلاب توسط شرکت خدمات فنی آریا

آنچه تاکنون مطالعه کردید در مورد بهترین نحوه پر کردن و بستن سر چاه فاضلاب بود. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید می توانید به کارشناسان مجموعه خدمات فنی اریا مراجعه کنید تا چاه های قدیمی شما را بسته و آن را پر کنند. خدمات فنی آریا علاوه بر این خدمت، خدمات دیگری نظیر لوله بازکنی، تخلیه چاه، تشخیص ترکیدگی، رفع بوی بد چاه فاضلاب، حفر چاه جدید، تعمیر و باز کردن چاه سرویس فرنگی و... را نیز با بهترین کیفیت و با هزینه ای مطابق با نرخ های اتحادیه انجام می دهد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید