امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری

05 بهمن ، 1400
شرکت لوله بازکنی آریا
0 کامنت

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری به چه عواملی بستگی دارد ؟ به طور کلی لوله های پلی اتیلن لوله هایی هستند که در صنایع امروز با پیشرفت علم و فناوری جایگزینی برای لوله های فلزی و یا بتنی شده‌اند . این لوله های پلی اتیلن که در فاضلاب شهری نیز استفاده می شوند از خواص و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند که همین دلیل باعث شده است علی رغم استفاده آنها در فاضلاب شهری در صنایع بسیار دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرند طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد.ما در این مقاله از لوله های پلی اتیلن و کاربرد آن ها در فاضلاب شهری برای شما صحبت خواهیم کرد و بررسی می‌کنیم که چه عواملی باعث افزایش طول عمر و استحکام آن ها خواهد شد .

لوله های پلی اتیلن چه لوله هایی هستند؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری برای شما صحبت کنیم ابتدا کمی درباره خود لوله پلی اتیلن صحبت کرده‌ایم . همانطور که از نام این لوله ها پیداست جنس آنها از ماده پلی اتیلن می باشد و به همین دلیل است که این لوله ها جنسی بسیار خوب دارند. مقاومت در برابر اشعه آفتاب و مواد شیمیایی و بسیاری از خواص دیگر به دلیل وجود ماده پلی اتیلن از ویژگی های این لوله ها می باشد که آنها را به لوله هایی با مقاومت بالا تبدیل کرده است . گرید های مختلف از لوله های پلی اتیلن در بازار لوله ایران وجود دارد که هر کدام از آنها در صنایع مختلفی همچون آب و برق و گاز ، فاضلاب شهری پوشش کابل های برقی و مخابرات استفاده می شود .

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری

لوله های پلی اتیلن

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری بسته به عوامل مختلفی است . مشخصات فیزیکی و شیمیایی محل که لوله در آن قرار گرفته است به عنوان مثال لوله در آب قرار گرفته است یا خاک و یا در فاضلاب شهری است، مهمترین عامل در بررسی طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری می باشد. هرچه زمان نیز بیشتر می گذرد استحکام این لوله ها کمتر می‌شود بنابراین زمان نیز عامل دیگری بر عمر استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری می باشد . لوله های پلی اتیلن با پیشرفت علم و فناوری نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند و با این پیشرفت هرچه از میزان ضخامت آنها کمتر شده است بر میزان مقاومت آنها افزوده شده است و همین موضوع باعث افزایش طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری شده است. با توجه به کاربردی که لوله های پلی اتیلن دارند به صورت تخمین زده شده می‌توان گفت که طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری و بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال می باشد . این میزان طول عمر و استحکام یک ویژگی و امتیاز بسیار عالی برای لوله می باشد .

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری

طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری

عوامل موثر بر طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری

عوامل بسیاری هستند که بر طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری تاثیرگذار می باشند ما در ادامه چند مورد از مهمترین عوامل را برای شما بررسی کرده‌ایم.

پرطرفدارترین مطالب

نوع ماده اولیه پلی اتیلنی

نوع ماده پلی اتیلنی که برای ساخت لوله پلی اتیلن به کار برده شده است در طول عمر و استحکام آنها تاثیر مستقیم می‌گذارد . اگر کارخانه و مرکز تولید کننده لوله از مواد مرغوب پلی اتیلنی برای تولید این لوله ها استفاده نکرده باشد، طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری بسیار پایین می باشد و موجب ترکیدگی لوله می شود.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

ماشین آلات تولید کننده این لوله ها

دومین عاملی که تأثیر غیرمستقیم بر طول عمر و استحکام لوله ها دارد ماشین آلاتی هستند که این دوره ها را تولید می کنند. اگر این ماشین آلات کیفیت لازم را نداشته باشند و افرادی که از این ماشین آلات برای تولید لوله ها استفاده می کنند تجربه کافی را نداشته باشند ، طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری تبعات کم خواهد بود .

تولید کننده لوله های پلی اتیلن

تولید کننده لوله های پلی اتیلن

فشارهای خارجی وارد شده بر لوله 

یکی از عوامل دیگری که باید طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری تاثیر می گذارد فشارهای خارجی وارد شده و لوله می باشد . برای نمونه فرض کنید که لوله از جایی رد شده باشد که محل عبور ماشین می باشد و فشار حاصل از عبور ماشین مستقیماً بر لوله وارد می شود . طبعاً در این شرایط فشار ماشین های عبوری بر لوله وارد می شود و طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری کاسته خواهد شد. به وجود آمدن هر گونه شکاف و یا خراشی بر سطح لوله طول عمر و استحکام لوله را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فشارهای وارده بر لوله های پلی اتیلن

فشارهای وارده بر لوله های پلی اتیلن

مقاومت لوله ها

  • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی از ویژگی های این لوله ها می باشد.

  • این لوله ها بسیار انعطاف پذیر هستند و می توان در بسیاری از جاها از این لوله ها استفاده کرد. در واقع همین انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلن سبب می شود تا طول عمر این لوله ها افزایش یابد و مقاومت آن در برابر شرایط مختلف افزایش یابد.

  • لوله پلی اتیلن در برابر سایش بسیار مقاوم است.

  • مقاومت در برابر زلزله و رانش زمین  و سبکی لوله ها از دیگر ویژگی لوله های پلی اتیلن هستند که این ویژگی استفاده آنها در فاضلاب را بسیار موفق کرده است.

  •  مقاومت در برابر اشعه فرابنفش از دیگر ویژگی های این مدل لوله ها می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید