امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 3 از 5 (از 43 رای)
امتیاز شما :

آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب

05 بهمن ، 1400
شرکت لوله بازکنی آریا
0 کامنت

آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب می تواند به افرادی که قصد لوله کشی فاضلاب خانه خود را دارند کمک نماید تا ساختمان خود را به لوله کشی فاضلاب بسیار ایمنی مجهز نمایند و از بروز اشکالات احتمالی، ساختمان خود را ایمن نگه دارند. به همین دلیل است که آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همه ساختمان‌ ها برای آن که آب های خاکستری و آب‌ های آلوده خود را خارج کنند، نیاز به یک لوله کشی فاضلاب دارند به همین دلیل است که بی‌ توجهی به این بخش می‌ تواند مشکلات اساسی را برای آن ساختمان به همراه بیاورد. به همین دلیل است که ما در ادامه قصد داریم شما را با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب آشنا نماییم پس در ادامه همراه ما باشید.

اهمیت آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب نصب لوله هایی است که از جنس پلاستیک و سیمان یا فلز می باشند. این لوله کشی برای انتقال گازها و گاهی جامدات کوچک و مایعات به کار می رود. جنس این لوله کشی ها از مواد متفاوتی بوده و گاهی اوقات نیز دیده شده است که از جنس کروم و تیتانیوم و یا دیگر آلیاژهای فولاد نیز برای ساخت درون این لوله کشی ها استفاده می گردد. کنترل فشار و کنترل دما یا اندازه گیری دما و مقدار جریان، از جمله کاربردهایی است که قطعات درونی لوله کشی آن را به انجام می‌ رساند. امروزه از لوله های غیر سربی نیز برای ساخت قطعات درونی لوله کشی استفاده می‌ شود.

مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب

مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب

سیستم فاضلاب ساختمانی

سیستم فاضلاب ساختمانی مجهز شامل بخش های لوله آب فاضلاب و لوله های ونت یا هواکش می باشد. برای مثال لوله آب فاضلاب به صورت بالا به پایین نصب می گردد و همان طور که از نام این لوله ها پیداست، از طریق این نوع لوله ها، هدایت مواد زیاد از داخل ساختمان به چاه بیرون ساختمان انجام می شود. این لوله ها در راستای نیروی گرانش عمل می کند زیرا برای حمل سریع تر مواد نیروی گرانش نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

سیستم فاضلاب ساختمانی

سیستم فاضلاب ساختمانی

لوله های هواکش

قسمت دیگر سیستم فاضلاب ساختمان، لوله های هواکش لوله های ونت می باشد. این لوله ها تهویه را در کنار لوله های فاضلاب ایجاد می کند تا بوی بدی در ساختمان به مشام نرسد یعنی در واقع از پیچیدن بوی بد در ساختمان جلوگیری می نماید و وظیفه دوم این نوع لوله ها آن است که به تخلیه و حرکت مواد درون فاضلاب کمک نماید و برای این منظور به تولید فشار هوا و جریان می پردازد. نصب نادرست این نوع لوله ها در نهایت منجر به به مشام رسیدن بوی بد در طول ساختمان می شود بنابراین باید به هنگام کارگذاشتن لوله ها بسیار به نحوه قرار گیری آنها توجه شود.

لوله های هواکش سیستم فاضلاب

لوله های هواکش سیستم فاضلاب

آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب

مراقبت از لوله های فاضلاب و آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب در ساختمان های در حال ساخت اهمیت بسیار زیادی دارد. لوله های فاضلاب باید با کمک مصالح دیگر محافظت گردد تا این چنین از آسیب به این لوله ها جلوگیری شود. با قرار دادن مقوا یا کارتون در زیر لوله ها اغلب می توان از بروز آسیب های متنوع جلوگیری نمود. مهندس ناظر باید مسیر لوله کشی را با کمک ملات سبک بپوشاند تا تست تایید لوله کشی صحیح در ساختمان نتیجه مثبتی را به همراه داشته باشد و لوله ها به مرور زمان آسیب نبیند. همچنین در صورتی که لوله های فاضلاب در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرند آسیب می‌ بینند به همین خاطر است باید این لوله ها با یک عایق پوشانده شوند.

پرطرفدارترین مطالب

آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. تصور کنید که در فصل‌ های سرد لوله های فاضلاب دچار ترکیدگی و یخ زدگی شود به همین دلیل است که باید از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری شود. برای مثال بعد از نصب لوله کشی آب کل سیستم باید تخلیه شود در غیر این صورت باید از آب نمک استفاده نمود تا اگر آبی در بخشی از لوله های فاضلاب باقی بماند، احتمال یخ‌ زدگی آن کاهش پیدا کند.

با آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب متوجه خواهید شد که اگر لوله کشی در سقف انجام شود، باید محل تقاطع دو دیوار برای ورود لوله فاضلاب به دستشویی و حمام به عنوان مسیر عمودی انتخاب گردد زیرا در غیر این صورت نصب وسایل و آویز ها بر روی دیوار می تواند به لوله های فاضلاب آسیب برساند. لوله های فاضلاب باید در یک مسیر افقی در کف طی شود در غیر این صورت وارد اتصالات دیوار می گردد.

تست ضوابط لوله کشی فاضلاب

تست ضوابط لوله کشی فاضلاب

روش تست ضوابط لوله کشی فاضلاب

زمانی که بخواهید آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب پیدا کنید و یا تست نصب صحیح لوله کشی ساختمان را انجام دهید، بهتر است محلول آب نمک را با کمک روش نسبت وزنی مورد استفاده قرار دهید. به طوری که محلول ۲۳ درصد آب نمک را تولید کنید. به این منظور ۲۰ گرم نمک را تنها در یک لیتر آب حل کنید و برای تست سیستم گرمایش و سرمایش فشار آب داخل آن را مورد بررسی قرار دهید که باید از هوا با فشار ۸ بار بهره بگیرید.

ضوابط لوله کشی فاضلاب

ضوابط لوله کشی فاضلاب

مشکلات رایج در لوله کشی فاضلاب

از جمله مشکلات رایج در لوله کشی فاضلاب، عدم آشنایی با مهم ترین ضوابط لوله کشی فاضلاب است که موجب می شود در ساختمان بوی بسیار نامطبوع و بدی به مشام برسد و در فضای داخلی منازل بسیار مشاهده شده است که بوی بد فاضلاب برای اهالی منزل بسیار آزار دهنده است و علت آن است که گازهای فاضلاب به قسمت ورودی فضای منزل وارد شده‌ و بوی نامطبوعی به تمامی قسمت های خانه می رسد و باید نسبت به رفع بوی بد فاضلاب اقدام کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید