امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 41 رای)
امتیاز شما :

بهترین راهنمای نصب آسان توالت فرنگی

23 آذر ، 1400
شرکت لوله بازکنی آریا
0 کامنت

راهنمای نصب آسان توالت فرنگی یکی از موضوعاتی است که در اینترنت بسیار جستجو می شود. توالت های فرنگی مثل خیلی از وسایل و تجهیزات منزل ممکن است فرسوده و یا دچار مشکل شوند. شاید به دلیل کهنگی و قدیمی بودن نیز تصمیم به باز کردن و تعمیر آن و یا حتی تعویض آن بگیرید. جا به جایی توالت فرنگی مثل نصب توالت فرنگی است؛ با این تفاوت که برای جابه جایی باید لوله کشی را قبل از آن انجام بدهید. برای آشنایی با راه های نصب توالت فرنگی با سایت تاسیسات ساختمانی آریا همراه باشید.

نصب انواع توالت فرنگی

قبل از آموزش روش نصب آسان توالت فرنگی مروارید بهتر است با انواع آن آشنا شوید. یکی از انواع توالت ها، توالت فرنگی است که در یکی دو دهه اخیر در کشور ما به دلایل مختلف بسیار پر استفاده شده است. آنها دارای یک رینگ و یک در پلاستیکی هستند. این توالت ها بر اساس کاسه توالت، مدل فلاش تانک، سیستم تخلیه و... به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به معرفی انواع آنها می پردازیم.

نصب انواع توالت فرنگی

نصب انواع توالت فرنگی

توالت فرنگی دو تکه و یک تکه

این نوع از توالت های فرنگی دارای مخزنی با فلش تانک فشاری و جدا از قسمت اصلی بدنه محسوب می شود. به علت همین جدا بودن بدنه از قسمت مخزن به آن توالت فرنگی دو تکه می گویند. اما بر خلاف این مدل نوعی دیگر نیز وجود دارد که مخزن و کاسه ی توالت به طور یکپارچه به یکدیگر متصل می باشند.

نصب توالت فرنگی دیواری یا توکار

این نوع از توالت های فرنگی نیز بدون پایه ای بر روی زمین و مخزن قابل مشاهده ای بر روی دیوار وصل می شود. مخزن این توالت فرنگی در درون دیوار جاسازی شده است. به این نوع از توالت ها وال هنگ نیز می گویند.

محل نصب توالت فرنگی

طبیعتا مشخص است که توالت فرنگی باید در سرویس های بهداشتی و یا حمام نصب شوند. منظور از محل قرار دادن توالت فرنگی مکان قرار گیری آن در داخل حمام یا دستشویی است. سرویس بهداشتی های تنگ و باریک نصب توالت فرنگی توکار را سخت می کند و از طرف دیگر قرار دادن آن در داخل حمام محدودیت ها و ملاحظاتی دارد. بهتر است برای مکان یابی آن نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • در مکان نصب توالت فرنگی روی ایرانی باید خروجی برای تخلیه فاضلاب وجود داشته باشد.
 • مکان اتصال همچنین باید در نزدیکی شیر آب سرد و گرم قرار گرفته باشد.
 • باید دیواری در نزدیکی وجود داشته باشد تا بتوان وسایلی مثل دستمال توالت بر روی آن وصل کرد.
 • اگر توالت از نوع توکار است استحکام دیوار پشت آن باید مورد سنجش قرار بگیرد.
 • در هنگام اتصال باید به لوله های آب موجود در کف محل نصب یا لوله های گرمایش از کف دقت شود.

راهنمای نصب آسان توالت فرنگی

راهنمای نصب آسان توالت فرنگی

راهنمای نصب آسان توالت فرنگی

در ادامه به مراحل نصب توالت فرنگی وال هنگ و سایر مدل ها به شکل مرحله به مرحله پرداخته ایم. این تقسیم بندی به شما کمک می کند تا هر قدم را به موقع بردارید و ترتیب انجام کار را بهتر رعایت کنید.

لوله کشی فاضلاب توالت

لوله کشی توالت فرنگی شامل لوله کشی آب و لوله کشی فاضلاب می شود. اجرای درست لوله کشی فاضلاب می تواند از شکلات زیادی در آینده جلوگیری به عمل آورد بنابراین باید اصولی را در این زمینه رعایت نمایید.

 • تمام لوله ها باید به شکل افقی یا عمودی باشند و در صورت نیاز به تغییر مسیر لوله نهایتا از زاویه 45 درجه استفاده شود.
 • لوله های قائم و فاضلاب هواکش را باید موازی با هم قرار داد. بهتر است فاصله آنها را نیز به شکلی تعیین کنید که در صورت نیاز به هر دو دسترسی داشته باشید.
 • با هدف دفع صحیح و کامل فاضلاب باید استاندارد شیب لوله های فاضلاب را رعایت کنید.

نصب لوله کشی آب توالت

یکی دیگر از ملزومات نصب آسان توالت فرنگی لوله کشی آب است. برای این منظور می توانید یک لوله آب سرد تا نزدیکی کاسه توالت فرنگی بکشید که این کار را می توان هم بصورت توکار و هم روکار انجام دهید. لوله اب را با خروجی 1.2 اینچ به لوله اصلی وصل کنید. این لوله باید با اتصال T شکل تا دیوار پشت توالت اجرا شود و 5 سانتی متر بعد از دیوار ادامه پیدا کند. یک عدد شیر پیسوار را به لوله آب متصل کرده تا با شلنگ برای آبگیری توالت استفاده شود. بهتر است شیر پیسوار را در پشت توالت و یا جایی که دید ندارد نصب کنید.

فاصله مناسب برای نصب توالت فرنگی

فاصله مناسب برای نصب توالت فرنگی

فاصله مناسب برای نصب توالت فرنگی

یکی از مهمترین نکات برای نصب دستشویی فرنگی ایرانی تعیین مکان آن با استفاده از فاصله ها است.در هنگام اجرای لوله کشی فاضلاب، لوله خروجی توالت فرنگی در فاصله معین (حدودا 25 سانتی متری) از دیوار کاشی کاری شده در نظر گرفته شود.  توجه کنید که در زمان خرید توالت باید به آن توجه کنید. آکس توالت فرنگی باید برابر یا کمتر از آکس لوله فاضلاب ساختمان باشد. برای اینکه اندازه گیری آکس توالت فرنگی را انجام دهید باید فاصله ما بین خروجی مشخص شده در زیر این وسیله را تا لبه پشتی اش اندازه بگیرید.
اما نه فقط دیوار پشتی که دیوار روبرو و دیوار کناری نیز اهمیت دارند. فاصله تا دیوار کناری حداقل باید 38 سانتی متر باشد. همچنین طبق استاندارد ها حداقل فاصله توالت فرنگی تا دیوار روبرو به جهت نشست و برخاست راحت تر حدود 53 سانتی متر است. مبنای این محاسبه نیز فاصله از کاسه توالت فرنگی است. دقت کنید که این فاصله ها حداقلی بوده و شما به جهت راحتی بیشتر می توانید فاصله ی بیشتری را در نظر بگیرید.

پربازدیدترین مطالب ما را از دست ندهید

مراحل اصلی نصب توالت فرنگی

قبل از شروع نصب توالت فرنگی ایرانی لوله فاضلاب را آب بندی کرده و بوگیر فرنگی را نصب کنید. این بوگیرها در مدل های مختلفی موجود اند مثل بوگیر ژله ای یا مومی. کار این بوگیر ها علاوه بر مانع شدن برای جلوگیری از خروج گاز فاضلاب در برابر هر گونه نشت آب نیز جلوگیری می کند. بعد از نصب بوگیر ژله ای باید توالت فرنگی را در محل مشخص شده قرار دهیم و با بررسی چند باره از تراز بودن آن مطمئن شوید. در صورت تراز نبودن از سیمان، کاشی یا ورقه های آلومینیومی استفاده نمایید. حال باید توالت فرنگی را در جای خود محکم نصب کنید. بعضی از توالت فرنگی ها با دو پیچ به زمین وصل می شوند و بعضی با استفاده از چسب آکواریوم یا آنتی باکتریال به زمین متصل می شوند. پیچ ها را زیاد محکم نکنید چرا که مکن است باعث شکستن کاسه توالت شود.
حالا باید منظر بمانید تا چسب خشک شود. پس از آن باید به سراغ جریان آب ورودی برویم. بخش‌های مخزن فشار را در داخل مخزن توالت فرنگی وصل نمایید. در مدل های جدید همه ی این وسایل سر هم بندی شده و به شکل آماده وجود دارند. پس از نصب مخزن، شلنگ را باید به شیر آب وصل ‌کنیم. در مرحله بعد باید نشیمن گاه توالت فرنگی را وصل کرده و آن را محکم کنید. در انتها چند بار عملکرد بخش های مختلف توالت فرنگی را بررسی کنید تا از عملکرد درست آن اطمینان خاطر کسب کنید.

نکات مهم در نصب توالت فرنگی

 • قبل از نصب توالت فرنگی خودشور داخل لوله فاضلاب را بررسی کرده و در صورت وجود گرفتگی آن را بر طرف نمایید.
 • خروجی فاضلاب توالت فرنگی در دو اندازه 90 و 110 سانتی متر موجود است. از خروجی مناسب استفاده نمایید.
 • استاندارد های فاصله از جهت های مختلف را بررسی کنید. عدم وجود فاصه کافی از جلو و طرفین باعث ایجاد مشکل در استفاده از سرویس خواهد شد.
 • برای تخلیه بهتر استفاده از وله ونت خشک بسیار ضروری می باشد.
 • حتما از قرار گیری دقیق خروجی توالت بر روی لوله فاضلاب اطمینان حاصل کنید. در صورتی که این موضوع به خوبی رعایت نشود باعث نشت آب و بوی بد خواهد شد.
 • در صورت نصب توالت فرنگی در حمام فضای حمام کوچک شده و بدنه کاسه توالت همیشه لکه دار و نم دار خواهد بود.

نصب توالت فرنگی توسط لوله بازکنی آریا

شرکت خدمات تاسیسات ساختمانی آریا با استفاده از نیروهای مجرب خود انواع مختلف خدمات تاسیسات ساختمان را به هموطنان تهرانی ارایه می دهد. لوله بازکنی، لایروبی چاه فاضلاب، قیمت حفر چاه نو، تخلیه چاه توالت، تشخیص ترکیدگی لوله، رفع بوی نامطبوع فاضلاب، رفع نم سرویس بهداشتی، تعمیر و رفع گرفتگی توالت فرنگی و نصب آسان توالت فرنگی ایرانی و خارجی از جمله خدمات قابل ارایه می باشد. این شرکت تمام مناطق در شما، غرب، شرق ومرکز شهر تهران را زیر پوشش خدمات خود داشته و با بهترین قیمت در خدمت همشهریان می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
امتیاز کاربران برای این پست
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید