منوی سایت

چرا و چگونه انفجار چاه توالت اتفاق می افتد


انفجار چاه توالت چطور اتفاق می افتد و چه مواردی باعث این اتفاق می شود

تمام ساختمان ها با کاربری‌های مختلف دارای چاه فاضلاب توالت هستند و یکی از نیازهای ضروری جوامع بشری به شمار می‌آید. حال امروزه شاهد انفجار چاه توالت در شهرهای مختلف هستیم که در اثر بی احتیاطی و عدم رعایت نکات ایمنی اتفاق می افتند. وجود گازهای خطرناک و قابل اشتعال اصلی‌ترین علت انفجار چاه فاضلاب محسوب می شود که در این نوشته به این مبحث اشاره خواهیم کرد.

گازهای چاه توالت

چاه توالت از نیازهای ضروری و مهم هر مکان مسکونی، تجاری، آموزشی و ... محسوب می شود که 5 نوع گاز عمدتا در چاه توالت یافت می شوند که عبارتند از گاز آمونیاک، گاز متان، گاز هيدروژن سولفوره، گاز كربنيك و گاز منوكسيد كربن.

عوامل مختلفی در گازدار شدن چاه فاضلاب دخالت دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فاسد شدن لاشه و اجساد حیوانات
 • افتادن زغال های ناشی از سوزاندن چوب به انتهای چاه
 • وجود حرارت و رطوبت چاه
 • وجود خاک های تولید کننده گازهای سمی
 • تمامی چاه های فاضلاب دارای گاز‌های سمی هيدروژن سولفوره و آمونیاک هستند.

وجود گازهای سمی در چاه فاضلاب توالت بسیار خطرناک می باشند و کاملا قابل اشتعال و انفجار هستند. بنابراین از نزدیک کردن مواد مشتعل کننده مانند چراغ برق، سیگار و ... به داخل یا نزدیک چاه توالت باید جدا خودداری کرد.

دلایل انفجار چاه توالت

دلایل انفجار چاه توالت


راه‌های شناسایی چاه های گازدار

اغلب چاه های فاضلاب توالت با توجه به ماهیت مواد انبار شده در آن دارای گازهای سمی و خطرات هستند. حال اگر قصد شناسایی چاه های گازدار را دارید، توصیه می‌کنیم از روش های زیر به منظور شناسایی استفاده کنید:

 1. استفاده از دستگاه گازسنج به منظور اطمینان از گازدار بودن چاه فاضلاب
 2. خاموش شدن چراغ فانوس در عمق چاه در صورت وجود گاز(این روش 100 درصد جوابگو نخواهد بود)
 3. استشمام بوی زننده مانند گوگرد یا سیر

با همه این تفاسیر این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت بروز مشکل امدادگران جهت لایروبی چاه نباید بدون ماسک داخل چاه شوند و باید کلیه نکات ایمنی را رعایت کنند. چنانچه مصدومی در انتهای چاه فاضلاب زنده ماند به دلیل وجود محدوده گازدار در وسط چاه، زنده بودن مصدوم نمی تواند دلیلی بر عدم وجود گاز در چاه فاضلاب باشد.

چرا و چگونه انفجار چاه توالت اتفاق می افتد؟!

همانطور که گفته شد، در اغلب چاه‌های فاضلاب توالت شاهد وجود گازهای سمی و خطرناک هستیم که معمولا این گازهای سمی فاقد رنگ و بو می باشند که استنشاق آنها سبب مسمومیت و گازگرفتگی افرادی که به داخل چاه فاضلاب می‌روند، خواهد شد. حال یکی از اتفاقات خطرناک که برای چاه فاضلاب توالت رخ می دهد، انفجار چاه توالت می باشد که به دلیل حضور گازهای سمی و خطرناک داخل چاه  از جمله گاز اتان، متان، دی اکسید کربن، منوکسید کربن، آمونیاک و سولفید هیدروژن، اتفاق خواهد افتاد.

این گازهای سمی کاملا قابل اشتعال و انفجار هستند و چنانچه بر اثر بی احتیاطی مواد مشتعل کننده مانند آتش، چراغ برق، سیگار و ... نزدیک چاه فاضلاب توالت شوند، ممکن است منجر به انفجار چاه توالت شود که خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. بنابراین مهمترین علت انفجار چاه توالت وجود گازهای قابل اشتعال در اغلب فاضلاب ها محسوب می شود که در اثر مجاورت جرقه و آتش به نزدیکی یا داخل چاه این اتفاق رخ خواهد داد.

لازم به ذکر است که انداختن مواد شیمیایی به داخل چاه فاضلاب نیز ممکن است سبب انفجار چاه توالت شود. در بخش بعدی برخی از نکات ایمنی به منظور جلوگیری از انفجار چاه توالت را بیان خواهیم کرد.

انفجار چاه توالت

انفجار چاه توالت


نکات ایمنی در جلوگیری از انفجار چاه توالت

مهمترین علت انفجار چاه فاضلاب توالت وجود گازهای سمی و قابل اشتعال هستند که در مجاورت مواد مشتعل کننده و شیمیایی منجر به این اتفاق خواهد شد. حال برخی از نکات ایمنی به منظور جلوگیری از انفجار فاضلاب توالت را بیان خواهیم کرد:

 • رعایت نکات ایمنی در هنگام تخلیه و بازکردن چاه فاضلاب توالت
 • روشن نکردن آتش در مجاورت چاه فاضلاب
 • عدم استعمال دخانیات در نزدیکی و داخل چاه
 • عدم استفاده از چراغ های برقی در داخل چاه فاضلاب توالت
 • جلوگیری از انداختن مواد شیمیایی به داخل چاه فاضلاب
 • و... 

به طور کلی رعایت نکات ایمنی در هنگام تخلیه چاه و بازکردن چاه فاضلاب تا حد زیادی از انفجار چاه فاضلاب جلوگیری خواهد کرد.