منوی سایت

علت ترکیدگی لوله آب چیست

ترکیدگی لوله بر اثر چه چیزهایی به وجود می آید

حتما شما هم شاهد ترکیدگی لوله بوده اید. شاید از خود پرسیده باشید، چه عواملی می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود؟ شناخت این عوامل می تواند کمک بسیاری به شما کند تا از وقوع چنین حادثه هایی در آینده جلوگیری شود. شما با شناخت دلایل اصلی ترکیدگی لوله می توانید راه های پیشگیری از شکستگی و پوسیدگی لوله ها را پیش بگیرید.

ترکیدگی لوله، دلایل ترکیدگی لوله

ترکیدگی لوله امروزه مشکلی است که ممکن است در هر خانه ای اتفاق بیفتد. البته اگر بتوان راه های پیشگیری از ترکیدگی لوله را به درستی انجام داد، احتمال ترکیدگی لوله و مشکلاتی از این قبیل به میزان زیادی کاهش می یابد. تشخیص ترکیدگی لوله در زمان مناسب، نیز می تواند در این کار به شما کمک کند. اما سوال اینجاست که چه عواملی باعث ترکیدگی و پوسیدگی لوله می شود؟ در پاسخ به این سوال، می توانیم به چند عامل مهم و متداول در این مورد اشاره کنیم. از جمله مهمترین دلایل ترکیدگی و پوسیدگی لوله های آب، می توانیم به مواردی همچون دمای بسیار سرد لوله و یخ زدگی لوله، خوردگی و زنگ زدگی لوله، فشار زیاد آب و ... اشاره کنیم. شما برای پیشگیری از وقوع این مشکلات می توانید روش های مختلفی را به کار بگیرید. معمولا به راحتی می توان از ایجاد پوسیدگی لوله ها و نشت آب، جلوگیری و البته پیشگیری کرد. البته در بخش های بعدی به تفصیل درباره هر یک از این عوامل صحبت خواهیم کرد.
نمای ترکیدن یک شاه لوله

دمای بسیار سرد و یخ زدگی لوله ها

یکی از دلایلی که باعث پوسیدگی و در نهایت ترکیدگی و نشت آب از لوله ها می شود، دمای بسیار سرد لوله و آب و در نهایت یخ زدگی لوله ها است که اگر به آن رسیدگی نشود، باعث شکسته شدن لوله شده و نشت آب اتفاق می افتد. اگر بخواهیم بیشتر در این مورد توضیح دهیم که دقیقا این اتفاق چگونه رخ می دهد، باید به خاصیت یخ اشاره کنیم. یخ معمولا چگالی و حجم بیشتری نسبت به آب دارد. وقتی آب داخل لوله سرد شده و در نهایت یخ می زند، نیاز به فضای بیشتری دارد و از آن جایی که این فشار در داخل لوله وجود ندارد، از داخل لوله به سمت بیرون فشار وارد کرده و این فشار داخلی باعث شکسته شدن لوله می شود. دلیل دیگری که بر شدت این موضوع می افزاید، این است که بعد از یخ زدگی قسمتی از لوله، آبی که در حالت جریان است، راهی برای عبور پیدا نمی کند و به تدریج به حجم آب در این قسمت ها افزوده شده و بر فشار داخلی اضافه می شود و در نهایت باعث ترکیدگی و نشت آب به بیرون می شود.

نمای یک لوله یخ زده

خوردگی و زنگ زدگی لوله

از دیگر عوامل ترکیدن و باز شدن لوله ها، خوردگی ها و زنگ زدگی ها می باشد. البته این موضوع در ساختمان هایی که قدمت زیادی ندارند، چندان به چشم نمی خورد. معمولا اکثر لوله های فلزی بعد از گذشت چندین سال شروع به زنگ زدن می کنند. البته عواملی نیز در این راه باعث تشدید این زنگ زدگی می شوند. اما در نهایت لوله هایی که قدمت زیادی دارند، به تدریج دچار زنگ زدگی شده و به تدریج پوسیده می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، می توانید از ضد زنگ ها استفاده کنید و از نفوذ آب و رطوبت به نزدیکی لوله ها جلوگیری کنید.

نمای یک لوله پوسیده فلزی

ترکیدگی و پوسیدگی لوله در اثر فشار آب

فشار زیاد آب در داخل لوله نیز از دیگر دلایل شایع شکسته شدن لوله ها و نشت آب می باشد. معمولا فشار آب معمولی در داخل لوله ها مناسب است و در لحظه نمی تواند باعث شکستگی لوله شود. اما این احتمال وجود دارد که فشار آب داخل لوله در دراز مدت باعث شکسته شدن و پوسیدگی تدریجی لوله ها بشود. همچنین فشارهای ناگهانی آب؛ مثلا باز و بسته شدن شیر آب می تواند بر سرعت این فرآیند بیفزاید. مخصوصا در مکان هایی که به طور متوسط فشار آب زیاد است، حتی احتمال شکستگی ناگهانی نیز وجود دارد. شیر فلکه های اصلی و لوله های اصلی معمولا با فشار بیشتری رو به رو هستند.

نمای ترکیدن لوله آب فلزی